UFC 228: "Kowalkiewicz jeszcze nie była tak silna"

Sporty walki

Karolina Kowalkiewicz (12-2, 1 KO, 2 SUB) już w nocy z soboty na niedzielę wystąpi na gali UFC 228 w Dallas i zmierzy się z faworyzowaną Jessicą Andrade (18-6, 5 KO, 7 SUB). Sztab szkoleniowy łodzianki spokojny jest o jej formę. - Jestem pewny, że jest w doskonałej formie. Sam miałem okazję z nią sparować, mocniej ją dociążać i szybko wracała do normalnego stanu. Będzie najlepiej przygotowana pod względem wytrzymałości - mówi Dawid Gralka, trener od przygotowania fizycznego Kowalkiewicz.

Maciej Turski: Z Karoliną masz okazję pracować już od kilku pojedynków. Odpowiadasz za przygotowanie motoryczne, fizyczne czy siłowe. Jak Karolina zmieniła się przez ten czas?

 

Dawid Gralka: Wszystko zaczęło się cztery pojedynki temu. Pod każdym względem było trochę surowo, brakowało stabilizacji i wielu szczegółów. Z walki na walkę udaje nam się rozwijać te elementy i jestem zdania, że widać tę różnicę. Przede wszystkim jest poprawa dynamiki czy wytrzymałości. Na tę walkę ten progres był największy i będzie to widać w oktagonie.

 

Odpowiadasz za rozkład treningów, procesy treningowe, ale też dostrzegasz jak zachowuje się ciało Karoliny. Dostrzegasz większą świadomość jej zachowania, większą dojrzałość ruchową?

 

Działamy bardzo intuicyjnie. Mamy ułożony plan, ale nie trzymamy się wszystkich schematów na siłę. Dla przykładu, zakładamy, że zrobimy dwa ciężkie treningi, ale jeśli organizm źle reaguje to modyfikujemy rozkład zajęć. Zawsze badamy reakcje Karoliny na poszczególne jednostki i regulujemy odpowiednio kolejne treningi. Czasami mniej znaczy więcej i niekiedy niższym obciążeniem potrafimy osiągnąć większy postęp.

 

Kolejna rywalka, Jessica Andrade, prezentuje styl, który nie do końca może odpowiadać Karolinie. Brazylijka dysponuje wysokimi umiejętnościami zapaśniczymi i parterowymi. Podobnie jak jej pogromczyni Claudia Gadelha...

 

Nie porównywałbym nadchodzącej walki do pojedynku z Gadelhą. Tamta walka to był po prostu wypadek przy pracy. Wtedy przydarzyła się tylko jedyna chwila nieuwagi w jej całej karierze, a przecież stoczyła już kilkanaście walk. Zawodnicy popełniają znacznie więcej błędów, to jest naprawdę niewiele. Do tej walki rozwinęliśmy wszystkie płaszczyzny, staramy się działać globalnie.

 

W kategorii słomkowej panie toczą pojedynki głównie na pełnym dystansie, średnia czasu trwania walki w tej dywizji wynosi około 12:30. Oczywiste jest, że Karolina musi być przygotowana na rywalizację na pełnym dystansie. Czujesz, że z tym nie powinno być problemu?

 

Jestem pewny, że jest w doskonałej formie. Karolina zawsze dawała radę na pełnym dystansie, a teraz udało się jeszcze poprawić sporo elementów. Jest w stanie bardzo długo wytrzymać w beztlenie i mega szybko się regeneruje. Karolina w przerwie między rundami może wypić kawę, spotkać się ze znajomą i będzie wypoczęta. Sam miałem okazję z nią sparować, mocniej ją dociążać i potrafiła szybko wracać do normalnego stanu. Będzie zdecydowanie najlepiej przygotowana pod względem wytrzymałości.

 

W załączonym materiale wideo rozmowa z Dawidem Gralką.

 

Transmisje gal UFC na sportowych antenach Polsatu. Już w nocy z soboty na niedzielę gala UFC 228 z dwoma walkami mistrzowskimi. Karta główna z udziałem Karoliny Kowalkiewicz od godziny 4:00 w Polsacie Sport! 

Maciej Turski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie