HME Glasgow 2019: Polska zwycięzcą klasyfikacji medalowej!

Dzięki pięciu złotym i dwóm srebrnym medalom polscy lekkoatleci zwyciężyli w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow! Krążki z najcenniejszego kruszcu w Szkocji zdobyli Michał Haratyk, Paweł Wojciechowski, Ewa Swoboda, Marcin Lewandowski oraz żeńska sztafeta 4x400 m.

Obok pięciu złotych medali Biało-Czerwoni do kraju przywiozą jeszcze dwa srebra - tyczkarza Piotra Liska oraz biegaczki Sofii Ennaoui.

Polacy powtórzyli tym samym sukces sprzed dwóch lat z Belgradu, gdzie również wygrali klasyfikację medalową. Wówczas jednak nasz dorobek był dużo lepszy. Polacy 12-krotnie stawali na podium, w tym aż siedem razy na najwyższym stopniu.

W Glasgow mistrzami kontynentu zostali Ewa Swoboda w biegu na 60 m, Michał Haratyk w pchnięciu kulą, tyczkarz Paweł Wojciechowski, Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m oraz sztafeta kobiet 4x400 m, w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic.

Drugie miejsce w tabeli medalowej zajęła Wielka Brytania, która zgromadziła najwięcej medali - dwanaście, w tym cztery złote, sześć srebrnych oraz dwa brązowe. Najniższe miejsce na podium klasyfikacji zajęła Hiszpania. Ich dorobek składa się z trzech złotych krążków, dwóch srebrnych i jednego brązowego.