Puchar Europy: Waczyński i Slaughter w rolach głównych

Adam Waczyński był czołowym koszykarzem Unicai Malaga w pierwszym meczu ćwierćfinału Pucharu Europy wygranym w Berlinie z Albą 91:90. Inny reprezentant Polski A.J. Slaughter wyróżnił się w ekipie ASVEL Lyon Villeurbanne, która pokonała u siebie MoraBanc Andora 79:75.

Waczyński był drugim strzelcem drużyny, zdobył 17 pkt w 21 minut. Zwycięski rzut w Berlinie wykonał na trzy sekundy przed końcem spotkania Francuz Mathias Lessort.

Torunianin trafił wszystkie cztery rzuty za dwa punkty oraz trzy z pięciu zza linii 6,75 m. Miał także trzy asysty, dwa przechwyty i zbiórkę, co dało mu drugi w hiszpańskim zespole indeks ewaluacji - 19. Najwyższy - 32 - miał Lessort, który uzyskał 18 pkt i trafił wszystkie sześć rzutów za dwa punkty oraz sześć z siedmiu wolnych, miał siedem zbiórek i dwa przechwyty.

Slaughter także był drugim strzelcem zespołu. W 24 minuty uzyskał 15 punktów, trafiając trzy z sześciu rzutów za dwa, jeden z sześciu za trzy punkty oraz wszystkie sześć wolnych. Miał także dwie zbiórki i przechwyt. Punktowym liderem ekipy w Lyonu był Charles Kahudi - 21. Najskuteczniejszy w MoraBancu był Senegalczyk Moussa Diagne - 16.

Z kolei Lokomotiw Kubań Krasnodar z Mateuszem Ponitką przegrał na wyjeździe z Uniksem Kazań 66:86. Reprezentant Polski w 26 minut uzyskał sześć punktów, trafiając dwa z pięciu rzutów za dwa oraz obydwa wolne i miał cztery zbiórki. Najlepszy w Lokomotiwie był Dmitrij Kułagin (17 pkt), a w Uniksie Amerykanin Errick McCollum (32).

W czwartym meczu ćwierćfinałowym Valencia pokonała Rytas Wilno 75:64.

Rywalizacja w na tym etapie rozgrywek toczy się do dwóch zwycięstw. Drugie spotkania odbędą się 8 marca w Maladze, Andorze, Wilnie i Krasnodarze. W przypadku remisu decydujące mecze rozegrane zostaną 13 marca w Berlinie, Lyonie, Kazaniu i Walencji.

W pierwszej fazie PE występowała Arka Gdynia, ale z bilansem 1-9 nie zdołała zakwalifikować się do fazy Top 16.