ME U-21: Bezradna Polska rozbita przez Hiszpanię. Kadra Michniewicza bez awansu na IO

Reprezentacja Polski przegrała z Hiszpanią 0:5 w ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy do lat 21. Gole dla podopiecznych Luisa de la Fuente strzelili Pablo Fornals, Mikel Oyarzabal, Fabian Ruiz, Dani Ceballos i Borja Mayoral. Biało-Czerwoni zajęli tym samym trzecie miejsce w grupie A i odpadli z turnieju.

Spotkanie rozpoczęło się od przewagi Hiszpanii w posiadaniu piłki. W 6. minucie młodzi zawodnicy z tego kraju stworzyli sobie pierwszą groźną sytuację, ale piłka wylądowała tylko w bocznej siatce bramki strzeżonej przez Kamila Grabarę. Kilka chwil później młody bramkarz musiał interweniować po strzale z bliska i stanął na wysokości zadania.

Polacy próbowali kontratakować, ale pojedyncze wypady Konrada Michalaka czy Adama Buksy były szybko powstrzymywane przez defensorów drużyny przeciwnej. W 17. minucie stało się to, co wisiało w powietrza od samego początku. Hiszpania wyszła na prowadzenie po zespołowej akcji. Podanie z boku wykorzystał Fornals i pokonał Grabarę.

Piłkarze prowadzeni przez de la Fuente nie zadowolili się jedną bramką. W 35. minucie gola na 2:0 strzelił Oyarzabal. Zawodnik Realu Sociedad wykorzystał sytuację sam na sam i zanotował swoje pierwsze trafienie na tym turnieju. Kilka minut później kapitalnym uderzeniem z dystansu popisał się Ruiz i Grabara po raz trzeci wyciągnął piłkę z siatki.

Hiszpanie całkowicie zdominowali Polaków w pierwszej połowie zarówno jeśli chodzi o posiadanie piłki, jak i o sytuacje podbramkowe. Oprócz goli, trafili między innymi w słupek czy poprzeczkę. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego mieli przewagę w każdym aspekcie i 3:0 było tak naprawdę najniższym wymiarem kary.

W przerwie Czesław Michniewicz dokonał zmiany. Na murawie pojawił się Jakub Piotrowski, który zastąpił Karola Filę. Nie odmieniło to jednak obrazu gry. W 49. minucie dwukrotnie interweniował Grabara, który skutecznie odbił strzały Daniego Ceballosa i Marca Rocy. Kilka minut później na boisku zameldował się Karol Świderski. Napastnik PAOK-u Saloniki zmienił Buksę.

W 67. minucie Dani Olmo łatwo poradził sobie z Kamilem Pestką i znalazł się w dogodnej sytuacji. Jego strzał został jednak w ostatniej chwili zablokowany. Chwilę później raz jeszcze Ruiz potężnie uderzał z dystansu, ale Grabara odbił futbolówkę na rzut rożny. W 71. minucie swoje trafienie zanotował Ceballos. Pomocnik Realu Madryt popisał się pięknym strzałem z rzutu wolnego i polski golkiper był bez szans.

Na 10 minut przed końcem w końcu zaatakowali Polacy. Krystian Bielik uderzył głową po kornerze, ale Antonio Sivera stanął na wysokości zadania i sparował strzał. W samej końcówce wynik na 5:0 ustalił Borja Mayoral, który pojawił się na boisku w drugiej części gry.

Polska zakończyła zmagania w grupie na trzecim miejscu. Piłkarze prowadzeni przez Czesława Michniewicza nie wywalczyli awansu na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie.

W drugim spotkaniu tej grupy reprezentacja Włoch pokonała Belgię 3:1. Gole dla gospodarzy turnieju strzelili Nicolo Barella, Patrick Cutrone i Federico Chiesa. Dla Belgów trafił z kolei 17-letni Yari Verschaeren. "Squadra Azzurra" zajęła tym samym drugie miejsce w końcowej tabeli.

Hiszpania - Polska 5:0 (3:0)

Bramki: Pablo Fornals (17), Mikel Oyarzabal (35), Fabian Ruiz (39), Dani Ceballos (71), Borja Mayoral (90)

Żółte kartki: Marc Roca  - Mateusz Wieteska, Krystian Bielik, Jakub Piotrowski, Kamil Pestka

Sędzia: Bobby Madden