Poznaliśmy gospodarzy Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku

Inne
Poznaliśmy gospodarzy Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku
fot. PAP

Mediolan i Cortina d'Ampezzo zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku. Decyzja zapadła na zgromadzeniu członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie. Włoska kandydatura zwyciężyła w głosowaniu z ofertą Sztokholmu i Aare.

Spośród 82 uprawnionych do głosowania delegatów 47 poparło Włochy, 34 wybrało Szwecję, a jedna osoba się wstrzymała.

 

- To historyczny dzień i zwycięstwo dla wszystkich Włochów. Dzięki igrzyskom cały świat pozna nasze kompetencje i dążenie do perfekcji - powiedział wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

 

Według relacji mediów, po ogłoszeniu wyników w położonej w Dolomitach Cortinie biły dzwony we wszystkich kościołach, a zgromadzeni na ulicy mieszkańcy odśpiewali hymn.

 

- Gratulacje dla Mediolanu i Cortiny. Możemy oczekiwać wspaniałych zimowych igrzysk olimpijskich w kraju tradycyjnie związanym ze sportami zimowymi. Pasja i wiedza włoskich kibiców, w połączeniu z dużym doświadczeniem administratorów obiektów, stworzą idealną atmosferę dla najlepszych sportowców - powiedział po ogłoszeniu decyzji MKOl przewodniczący Thomas Bach.

 

Igrzyska XXV Olimpiady zimowej mają się odbyć od 6 do 22 lutego 2026, a po nich o medale rywalizować będą paraolimpijczycy.

 

Mediolan i Cortinę dzieli około 400 km, a areny są rozsiane po całym regionie - skoki narciarskie mają odbyć się w Predazzo, biegi w Lago di Tesero, biathlon w Anterselvie, snowboard w Livigno, ceremonię otwarcia zaplanowano na San Siro w Mediolanie, a zamknięcia - w Weronie. Koszty organizacji oszacowano na ok. 1,5 miliarda dolarów.

 

Według badań przeprowadzonych przez MKOl przed głosowaniem 83 procent mieszkańców Italii pozytywnie oceniło możliwość organizacji igrzysk. Zimowej olimpiady w Szwecji chciało tylko 55 procent badanych.

 

Cortina już raz była gospodarzem najważniejszej zimowej imprezy - w 1956 roku. Ponadto Italia zorganizowała ją w 2006 w Turynie.

 

Szwecja, która dotychczas zorganizowała tylko letnie igrzyska w 1912 roku, ubiegała się o zimową olimpiadę po raz ósmy.

 

- Były tutaj ogromne nadzieje, igrzyska oznaczałyby wielkie inwestycje w szwedzki sport - martwiła się biathlonistka Hanna Oeberg, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu.

 

Początkowo było siedmiu chętnych zorganizowania igrzysk 2026. Choć MKOl obniżył wymagania, aby zminimalizować koszty organizacji zawodów, to i tak wycofano pięć kandydatur: Calgary, Graz, Sion, Erzurum i Sapporo.

 

W 2022 roku gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich będzie Pekin.

BS, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze