Kosmiczny mecz polskich siatkarzy! Francja rozgromiona, Tokio o krok

W meczu grupy D rozgrywanego w Gdańsku turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk Tokio 2020 polscy siatkarze pokonali Francję 3:0. Do olimpijskiego awansu wystarczy biało-czerwonym jeden wygrany set w niedzielnym spotkaniu ze Słowenią.

W pierwszej odsłonie do pierwszej przerwy wynik oscylował wokół remisu (8:7), po niej przewagę zaczęli budować gospodarze (10:7, 16:12). Polacy dominowali dzięki różnorodnym zagrywkom, dobrej grze na siatce i punktowym blokom (6–1 w tym elemencie w pierwszej partii); obie drużyny świetnie prezentowały się w obronie. W końcówce biało-czerwoni bez kłopotów utrzymali punktowy dystans. Wilfredo Leon wywalczył piłkę setową, przedzierając się przez blok rywali (24:19), Francuzi obronili się w dwóch kolejnych akcjach, ale w trzeciej Leon skutecznym atakiem zakończył premierową partię (25:21).

Druga partia toczyła się początkowo przy przewadze Trójkolorowych (7:8), ale po pierwszej przerwie technicznej oglądaliśmy pokaz siły Polaków. Seria wygranych piłek przy zagrywkach Michała Kubiaka pozwoliła zbudować przewagę (12:8), którą Polacy powiększali w kolejnych akcjach (16:11, 20:12). W końcówce goście zdołali zmniejszyć różnicę, ale o odrobieniu strat nie było już mowy. Mateusz Bieniek atakiem ze środka wywalczył piłkę setową, a chwilę później Kubiak asem serwisowym ustalił wynik drugiej odsłony na 25:19.

Set numer trzy miał podobny scenariusz do poprzednich. Trójkolorowi nie potrafili znaleźć patentu na znakomicie grających gospodarzy. Podobnie jak w poprzednich partiach, po wyrównanym początku (8:7), Polacy znów odskoczyli rywalom w środkowej części (16:12). W końcówce mistrzowie świata kontrolowali sytuację, a po skutecznym ataku Kubiaka na 25:20 mogli świętować zdecydowane zwycięstwo.

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (17), Michał Kubiak (11), Maciej Muzaj (9), Mateusz Bieniek (9) – Polska; Stephen Boyer (9) – Francja. Mocną bronią biało-czerwonych był w tym meczu punktowy blok (12–5), gospodarze byli też skuteczniejsi w ataku. Spotkanie z Francją na długo przed pierwszym gwizdkiem arbitra awizowane było jako najważniejszy mecz reprezentacji Polski w obecnym sezonie. Okazało się nie tylko najważniejsze, ale i najlepsze w wykonaniu mistrzów świata, którzy w kapitalnym stylu rozgromili renomowanego rywala.

Polska – Francja 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)

Polska: Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (L), Dawid Konarski, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka. Trener: Vital Heynen.
Francja: Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Earvin Ngapeth, Kevin Le Roux, Stephane Boyer, Barthélémy Chinenyeze – Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Jean Patry, Nicolas Le Goff, Julien Lyneel, Thibault Rossard. Trener: Laurent Tillie.

Terminarz i plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO Tokio 2020 (Gdańsk, 9–11 sierpnia):

2019-08-09: Polska – Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)
2019-08-09: Francja – Słowenia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)

2019-08-10: Polska – Francja 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)
2019-08-10: Słowenia – Tunezja (sobota, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-11: Francja – Tunezja (niedziela, godzina 12.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-11: Polska – Słowenia (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport).