17:19! Zacięty tie-break rozstrzygnął starcie Pałacu z Chemikiem

W spotkaniu 4. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz przegrał z Grupą Azoty Chemik Police 2:3. Gospodynie niespodziewanie urwały punkt faworyzowanym rywalkom, a mogły pokusić się o więcej. W tie-breaku nie wykorzystały czterech piłek meczowych, przegrywając 17:19!

Premierową partię lepiej rozpoczęły gospodynie (7:4, 10:8), ale w środkowej części inicjatywę przejęły policzanki (8:12). Dobra zagrywka i zdecydowanie lepsza niż w ekipie Pałacu skuteczność w ataku. Kluczowa dla losów tej partii okazała się seria siedmiu wygranych akcji od stanu 14:16 do 14:23 przy zagrywkach Martyny Łukasik. Piłkę setową przyniósł siatkarkom Chemika skuteczny blok (15:24), a w ostatniej akcji seta gospodynie dotknęły siatki (17:25).

W drugiej odsłonie długo przeważały przyjezdne (0:3, 7:11), utrzymując punktowy dystans do stanu 12:16. Wówczas siatkarki z Bydgoszczy zrewanżowały się rywalkom za punktową serię z poprzedniej partii. W polu serwisowym błysnęła Tereza Vanzurova, a efektem była siedmiopunktowa seria (19:16). Seria ta uskrzydliła gospodynie, które na dodatek znalazły również sposób na powstrzymanie Gyselle Silvy i w końcówce utrzymały przewagę. Ostatnie akcje tej części meczu skończyły Monika Fedusio i Ewelina Żurowska (25:21).

Set numer trzy to kontynuacja dobrej gry gospodyń. Gra obu ekip falowała, oglądaliśmy kilka punktowych serii. Siatkarki Pałacu prowadziły 14:7, ale przegrały trzy kolejne piłki, potem 16:10, a pięć kolejnych akcji zapisały na swe konto przyjezdne. Wydawało się wówczas, że zmiany w ekipie z Polic przyniosły skutek, Chemik złapał punktowy kontakt (16:15), ale końcówka do dominacja bydgoszczanek. Seria sześciu kolejnych akcji (tym razem przy zagrywkach Żurowskiej) właściwie rozstrzygnęła losy tej partii (22:16). Fedusio wywalczyła piłkę meczową, a wynik seta na 25:18 ustaliły gospodynie skutecznym blokiem.

W czwartej partii policzanki wróciły do gry i szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę (6:10, 8:14). Duży wkład w jej budowanie wniosła skuteczne w ofensywie Silva i Wilma Salas. W końcówce bydgoszczanki zdołały wygrać kilka akcji i nieco zmniejszyć punktową różnicę, ale siatkarki z Polic kontrolowały sytuację. Seta zwieńczył skuteczny atak Igi Wasilewskiej (19:25).

Zwycięzcę meczu miał więc wyłonić tie-break. W nim, po początkowej przewadze Chemika (2:5, 4:7), bydgoszczanki odrobiły straty (7:7). Po zmianie stron oglądaliśmy powtórkę tej historii – z wyraźnej przewagi przyjezdnych (8:11), nie pozostało nic po skutecznym ataku Patrycji Balmas (11:11). Gospodynie pierwsze miały piłkę meczową (14:13), ale skuteczny atak Silvy rozpoczął rywalizację na przewagi. Dostarczyła ona sporo emocji i zaciętej walki. Gospodynie miały w górze jeszcze trzy piłki meczowe, ale kluczowe punkty padły łupem policzanek. Skuteczny blok zakończył seta (17:19) i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Monika Fedusio (20), Anna Stencel (17), Tereza Vanzurova (15), Ewelina Żurowska (12) – Pałac; Wilma Salas Rosell (22), Gyselle Silva Franco (18), Natalia Mędrzyk (12), Iryna Trushkina (12) – Chemik. MVP: Wilma Salas.

Bank Pocztowy Pałac: Monika Fedusio, Marta Ziółkowska, Tereza Vanzurova, Ewelina Żurowska, Anna Stencel, Marta Biedziak – Monika Jagła (libero) oraz Patrycja Polak Balmas, Magdalena Mazurek, Izabella Rapacz. Trener: Piotr Matela.
Grupa Azoty Chemik: Martyna Grajber, Agnieszka Bednarek, Marlena Kowalewska, Wilma Salas Rosell, Iryna Truszkina, Gyselle Silva Franco – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Martyna Łukasik, Ewelina Polak, Iga Wasilewska, Natalia Mędrzyk. Trener: Ferhat Akbas.

Wyniki 4. kolejki LSK:

2019-11-05: #VolleyWrocław – BKS Stal Bielsko-Biała 1:3 (19:25, 25:19, 19:25, 17:25)
2019-11-08: Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz – Grupa Azoty Chemik Police 2:3 (17:25, 25:21, 25:18, 19:25, 17:19)
2019-11-08: Wisła Warszawa – Developres SkyRes Rzeszów 0:3 (20:25, 15:25, 14:25)
2019-11-09: Enea PTPS Piła – Energa MKS Kalisz (sobota, godzina16.30)
2019-11-09: DPD Legionovia Legionowo – ŁKS Commercecon Łódź (sobota, godzina 18.00)
2019-11-11: Grot Budowlani Łódź – E.Leclerc Radomka Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).