"Nie wszystkim klubom opłaca się wznowienie rozgrywek"

Piłka nożna
"Nie wszystkim klubom opłaca się wznowienie rozgrywek"
fot. PAP
Na wznowieniu rozgrywek ucierpieć mogłyby kluby z dołu tabeli.

Polskie kluby przygotowują się do powrotu na piłkarskie boiska. Wciąż nie wiadomo jednak, jak będzie przebiegał cały proces. W "Poranku z Polsatem Sport" powiedzieli o tym dyrektor sportowy Wisły Płock Marek Jóźwiak i Zbigniew Mucha z tygodnika "Piłka Nożna".

Paulina Chylewska: Jakie są perspektywy na wznowienie sezonu piłkarskiego PKO Ekstraklasy i niższych lig?


Marek Jóźwiak: Wdrażanie planu odmrażania rozgrywek jest w trakcie realizacji i zostało podzielone na kilka etapów. Kluczowym założeniem jest ścisła współpraca z instytucjami rządowymi, tak żeby umożliwić klubom powrót do treningów i stopniowe otwieranie stadionów. Żadna decyzja nie zostanie podjęta bez konsultacji z poszczególnymi podmiotami państwowymi.


Jak będzie wyglądać izolacja piłkarzy według najnowszych wytycznych?


Marek Jóźwiak: Piłkarze przebywają w izolacji od dłuższego czasu. Kluby są zobowiązane do przesyłania raportów medycznych. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić sytuację w klubach i monitorować stan zdrowia zawodników.

 

Kołtoń o powrocie ekstraklasy: Będzie wiele niespodzianek


Jak odnosi się Pan do rozbieżnego stanowiska klubów w kontekście wznowienia rozgrywek?


Marek Jóźwiak: Kluby powinny zdać sobie sprawę z konieczności wznowienia rozgrywek w celu ratowania ligi. Restrykcyjne przepisy, które zostały wprowadzone i procedury według których postępujemy mają za zadanie chronić zawodników. Wszystkie informacje są jawne i kluby mają do nich dostęp. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami klubów, dlatego decyzje, które są podejmowane nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.


Czy stosunek niektórych klubów PKO Ekstraklasy do tematu przywrócenia rozgrywek może dziwić?


Zbigniew Mucha: Piłkarze na pewno nie są w największej grupie ryzyka zarażenia koronawirusem i nie ma przeciwskazań, żeby za jakiś czas wrócili do gry. Brakuje rzeczowej argumentacji, dlaczego sezon miałby nie zostać wznowiony. Jasnym jest, że niektóre kluby chciałyby zakończyć sezon już teraz bez awansów i spadków. Przystąpienie do rozgrywek wiąże się z ryzykiem opuszczenia ligi.


Jak powinien wyglądać powrót do rozgrywania meczów?


Zbigniew Mucha: Od strony logistycznej jest to trudne przedsięwzięcie. Niestety nikt nie jest w stanie zagwarantować, że epidemia skończy się latem. Co więcej, pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że cała sytuacja może potrwać jeszcze rok albo dłużej. Należy wypracować pewne mechanizmy, który umożliwią nam normalne funkcjonowanie na tyle, na ile jest to możliwe.


Program "Poranek z Polsat Sport" od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 do 9:00 w Polsacie Sport i Polsacie Sport News.


Cała rozmowa z Markiem Jóźwiakiem i Zbigniewem Muchą odnośnie wznowienia rozgrywek PKO Ekstraklasy i niższych lig w załączonym materiale wideo.

 

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

kl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze