Trener Akademii Lecha: Nie porzucajcie treningu indywidualnego

Piłka nożna
Trener Akademii Lecha: Nie porzucajcie treningu indywidualnego
fot. PAP
Trener Akademii Lecha: Nie porzucajcie treningu indywidualnego!

To, że młodzi piłkarze mogą w ograniczonej formie wrócić na boiska, nie oznacza, że nie powinni wciąż pracować indywidualne. Zestawy ćwiczeń przygotowane na czas lockdownu będą doskonałym uzupełnieniem tego, co teraz proponują kluby i akademie. Dziś czytelnikom Wirtualnej Akademii Piłkarskiej prezentujemy zadania od trenerów Akademii Lecha Poznań.

Większość zajęć do przyszłego poniedziałku i tak odbywa się wciąż w okrojonej formie. Najczęściej są to spotkania dwa razy w tygodniu, zajęcia trwają godzinę, oczywiście przeprowadzane są w konfiguracji: trener i sześciu zawodników, którzy nie mogą grać w kontakcie. Aż do poniedziałku, kiedy – wedle dzisiejszych zapowiedzi rządu – wejdzie w życie kolejne rozporządzenia regulujące sposoby przeprowadzania zajęć sportowych w tym treningu piłkarskiego. Na pełnowymiarowych boiskach będzie można trenować bez przeszkód w systemie 22 zawodników i czterech szkoleniowców, mniejsze obiekty mają nieco bardziej restrykcyjne wydarzenia. By jednak wszystko zaczęło funkcjonować, jak dawniej, potrzeba wiele czasu. Być może dopiero po wakacjach młodzi piłkarze wrócą do harmonogramów gwarantujących właściwy rozwój.

 

Powrót do dyspozycji fizycznej sprzed okresu izolacji według fizjologów zajmie średnio tyle czasu, ile trwała przerwa. Oczywiście w przypadku dzieci okres adaptacyjny skraca się ze względu na możliwości regeneracyjne młodych organizmów, ale mimo to potrzeba wiele czasu, by wrócić do punktu wyjścia. Niepowetowaną stratą są jednak treningi piłkarskie ukierunkowane na technikę, bo tej nigdy dość. Właśnie dlatego trenerzy klubów i akademii apelują, by ich podopieczni nadal korzystali z form indywidualnych.

 

- Filmy, które pokazaliśmy czytelnikom Polsatsport.pl, są też propozycją na czas wolny od zajęć, np. letnich wakacji – mówi Przemysław Małecki, jeden z koordynatorów Akademii Lecha. - Wystarczą cztery stożki, wystarczy wziąć telefon do ręki, przeczytać zadania i realizować. Mamy połączenie elementów treningu biegowego i elementów technicznych. Sprawdziliśmy na GPS; realizując nasze zadania można wypełnić kryteria treningu zespołowego trwającego półtorej godziny. Taka jednostka zawiera więcej niż zwyczajowe bieganie czy zadania siłowe. A tu mamy połączenie tych elementów.

 

Młodzi piłkarze Lecha wrócili do treningów we wtorek 5 maja po ośmiotygodniowej przerwie. Na razie bez udziału tych, którzy pochodzą z odległych rejonów Polski i na co dzień mieszkają w bursie. Podobnie w innych akademiach, których szkoleniowcy dołączają się do apelu trenera Małeckiego i proponują, piłka stała się przyjacielem każdego kandydata na piłkarza. To akurat słowa trenera polskiej młodzieżówki Czesława Michniewicza. Zwłaszcza ci najmłodsi po okresie lockdownu powinni ćwiczyć na własną rękę. Właśnie po to powstała Wirtualna Akademia Piłkarska, która proponuje Wam przygotowane przez fachowców rozwiązania.

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie