Fortuna 1 Liga: PGE Stal Mielec wywalczyła awans do Ekstraklasy!

Stal po ponad 24 latach wraca do Ekstraklasy.

PGE Stal Mielec wraca do Ekstraklasy! Biało-niebiescy pokonali w meczu Fortuna 1 Ligi Zagłębie Sosnowiec 3:0 i tym samym przypieczętowali swój awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trafienia Mateusza Maka i Michała Żyry zapewniły wygraną drużynie Dariusza Marca.

Starcie z Zagłębiem Sosnowiec było dla Stali okazją na zapewnienie sobie gry w Ekstraklasie. W środę awans przypieczętowało Podbeskidzie Bielsko-Biała, a drugie miejsce wciąż czekało na zespół Biało-Niebieskich. By tak się stało, musieli odnieść zwycięstwo na Stadionie Ludowym.

Od samego początku piłkarze Marca wykazali się sporą ambicją i dążeniem do postawionego celu. Już w 22. minucie goście otworzyli wynik spotkania dzięki trafieniu Maka. Piłkarz Stali wykorzystał rykoszet po strzale Żyry. Piłka odbiła się od poprzeczki, do której najszybciej dobiegł Mak i głową wpakował futbolówkę do bramki.

Tuż po przerwie było już 2:0 dla gości. Tym razem trafieniem popisał się Żyro, któremu asystował Maciej Domański. Były piłkarz Legii wykorzystał dośrodkowanie z lewej strony i pokonał bramkarza głową. Nie był to jednak koniec popisów starszego z braci Żyro.

Raptem pięć minut później Stal mogła już chłodzić szampany. Drugiego gola w piątkowy meczu strzelił Żyro. 28-latek podbiegł do odbitej piłki przez Krystiana Stępniowskiego i z bliskiej odległości ustalił wynik spotkania. Po tym ciosie sosnowiczanie się już nie podnieśli.

Tym samym Stal po ponad 24 latach wraca na piłkarskie salony. Drużyna z Podkarpacia w najbliższym sezonie zagra w PKO BP Ekstraklasie, a Zagłębie Sosnowiec wciąż musi walczyć o ligowy byt. Gospodarze zajmują dziesiąte miejsce w tabeli, jednak ich przewaga nad strefą spadkową wynosi zaledwie dwa punkty.

Zagłębie Sosnowiec - PGE Stal Mielec 0:3 (0:1)
Bramki: Mak 22, Michał Żyro 46, 51

Zagłębie: Krystian Stępniowski - Dawid Ryndak (62, Mateusz Szwed), Piotr Polczak, Kacper Łopata, Markas Beneta - Patryk Małecki (62, Quentin Seedorf), Kacper Radkowski, Tomasz Hołota (72, Bartłomiej Babiarz), Patryk Mularczyk, Szymon Pawłowski - Fabian Piasecki.

Stal: Jakub Wrąbel - Szymon Stasik (86, Adam Kramarz), Lukas Bielak, Mateusz Żyro, Krystian Getinger - Mateusz Mak (83, Jakub Bartosz), Maciej Urbańczyk, Maciej Domański, Bartosz Nowak, Robert Dadok (62, Grzegorz Tomasiewicz) - Michał Żyro.

Żółte kartki: Beneta - Dadok, Domański.