Gdzie powinno odbyć się Euro 2020? Stefan Effenberg wskazał jeden kraj

Piłka nożna
Gdzie powinno odbyć się Euro 2020? Stefan Effenberg wskazał jeden kraj
fot. PAP
Były piłkarz Stefan Effenberg uważa, że rozgrywanie tegorocznych mistrzostw Europy w 12 krajach jest nieodpowiedzialne ze względu na światową pandemię koronawirusa.

Były piłkarz Stefan Effenberg uważa, że rozgrywanie tegorocznych mistrzostw Europy w 12 krajach jest nieodpowiedzialne ze względu na światową pandemię koronawirusa. Impreza powinna - jego zdaniem - zostać w całości przeniesiona do Niemiec.

"Organizacja tak dużej imprezy w 12 różnych krajach jest kompletnie nieodpowiedzialna. UEFA powinna wziąć pod uwagę sytuację na świecie i wybrać jeden kraj. Który? Niemcy świetnie się do tego nadają. My mamy wszystko - odpowiednią infrastrukturę, nowoczesne stadiony oraz jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki sanitarne" - uważa były reprezentant Niemiec.

 

Effenberg podkreślił, że Bundesliga jako pierwsza wróciła do gry po przerwie spowodowanej pandemią. Poradziła sobie w tych trudnych warunkach bardzo dobrze i wypracowała skuteczne metody.

 

"Cały świat na nas patrzył, zazdrościł nam i obserwował naszą koncepcję, by ją potem też powielić" - powiedział były pomocnik m.in. Bayernu Monachium.

 

Jeśli nie będzie możliwe rozegranie turnieju w jednym kraju, Effenberg ma jeszcze inny pomysł. "To można to zrobić w jednym regionie. Na przykład w Zagłębiu Ruhry. Tam w promieniu 100 km jest odpowiednia liczba stadionów, hoteli. Przecież grać można w Gelsenkirchen, Dortmundzie, Duesseldorfie, Kolonii, Leverkusen, Moenchengladbach, a nawet w Duisburgu czy Bochum" - wymienił.

 

ZOBACZ TAKŻE: Oni powinni pojechać na Euro 2020! Eksperci wybrali obrońców

 

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 miastach w 12 różnych krajach były pomysłem poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

 

Z uwagi na pandemię COVID-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok. Jesienią udało się przeprowadzić baraże i wyłonić ostatnich uczestników Euro, którego wszystkie 51 meczów mają zostać rozegrane w: Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Rzymie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

 

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao.

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze