Liga VTB: Zastal Enea BC Zielona Góra pokonał Awtodor Saratow

Marcel Ponitka pożegnał się z klubem z Zielonej Góry

Koszykarze Zastalu Enea BC Zielona Góra pokonali we własnej hali Awtodor Saratow 77:64 (13:13, 27:15, 18:18, 19:18) w 15. występie w Zjednoczonej Lidze VTB. Ósma wygrana w sezonie była jednocześnie pożegnaniem czołowego obrońcy ligi Marcela Ponitki, który przenosi się do Parmy Perm.

Mistrzowie Polski pokonali Awtodor Saratow po raz drugi w tym sezonie. W grudniu na wyjeździe zwyciężyli klub, w którym liderami są byli zawodnicy zielonogórskiej ekipy Amerykanie Markel Starks i Drew Gordon oraz Chorwat Zeljko Sakic, zwyciężyli 91:90.

W sobotę, po pierwszej wyrównanej kwarcie, w drugiej gospodarze zdominowali rywala, co pozwoliło im nie tylko prowadzić do przerwy 40:28, ale kontrolować sytuację w drugiej połowie. Podopieczni trenera Żana Tabaka wygrali walkę pod tablicami 45:33 i trafili 11 z 38 prób zza linii 6,75 m, czyli o sześć więcej niż goście.

Ponitka, który w sobotę podpisał umowę z Permem, a rosyjski klub dopełnił formalności wykupując jego kontrakt z Zastalem (miał ważną umowę do końca sezonu), przebywał na parkiecie 27 minut. 23-latek, jeden z najlepszych defensorów polskiej ligi, uzyskał sześć punktów, cztery przechwyty, po dwie zbiórki i asysty oraz tylko jedną stratę. Jego średnie w lidze VTB to 9,5 punktu, 3,9 asysty oraz 2,1 zbiórki. Na pustych trybunach widniał w trakcie meczu baner z napisem: "Dziękujemy Marcel za walkę".

Ósma wygrana mistrza Polski w tym sezonie VTB pozwoliła mu awansować na szóste miejsce w tabeli. Prowadzi Zenit Sankt Petersburg (11-1), w którym występuje Mateusz Ponitka, a drugi jest zespół CSKA Moskwa (10-2). Zielonogórzanie kolejny mecz powinni rozegrać 29 stycznia w Estonii z BC Kalev Tallin.

Zastal Enea BC Zielona Góra - Awtodor Saratow 77:64 (77:64 (13:13, 27:15, 18:18, 19:18)

Zastal Enea: Rolands Freimanis 21, Geoffrey Groselle 13, Kris Richard 11, Gabriel Iffe Lundberg 9, Cecil Willimas 9, Janis Berzins 8, Marcel Ponitka 6, Łukasz Koszarek 0, Filip Put 0.

Najwięcej punktów dla Awtodora: Markel Starks 21, Gian Clavell 12, Zeljko Sakic 11.