PKO Ekstraklasa: Dziewiąty mecz Piasta Gliwice bez porażki

Piast Gliwice pokonał na własnym stadionie Śląsk Wrocław 2:0 w sobotnim meczu 16. kolejki PKO Ekstraklasy. Gliwiczanie zaliczyli dziewiąte z kolei ligowe spotkanie bez porażki. Tydzień wcześniej zgotowali swoim sympatykom wielkie emocje, pokonując na wyjeździe krakowska Wisłę 4:3, chociaż gospodarze po 20 minutach prowadzili 3:0.

W niedzielę takich emocji nie było. Goście próbowali zagrozić bramce Frantiska Placha po dośrodkowaniach z rzutów rożnych. Bliżej pokonania golkipera wrocławian była drużyna trenera Waldemara Fornalika. W 14. minucie Michał Żyro uderzył z woleja i trafił w słupek. Kolejna jego próba – tym razem głową - zakończyła się już golem, po centrze Arkadiusza Pyrki z końcowej linii.

Obaj zawodnicy zagrali przeciwko Śląskowi w miejsce kontuzjowanych napastników Jakuba Świerczoka i Dominika Steczyka.

Mimo przenikliwego zimna sędzia główny i kilku piłkarzy zdecydowało się na występ w koszulkach z krótkimi rękawami.

Trener wrocławian Vitezslav Lavicka w przerwie dokonał zmiany i to właśnie wpuszczony na boisko Rafał Makowski był blisko zaskoczenia gliwickiego bramkarza sześć minut po wznowieniu gry. Plach zdołał obronić silny strzał, a rezerwowy gracz Śląska miał pecha, bo chwilę później z urazem zszedł murawy i został zmieniony.

Gliwiczanie wyprowadzili w 58. minucie swoją pierwszą ofensywną akcję i zakończyli ją drugim golem. Blokowany w polu karnym był Żyro, oddał piłkę Patrykowi Sokołowskiemu, który z kilku metrów pokonał Matusa Putnocky’ego.

Goście atakowali w poszukiwaniu kontaktowego trafienia, odkrywali się tym samym, co ułatwiało rywalom wyprowadzanie kontr. Po jednej z nich Sokołowski mógł podwyższyć prowadzenie, ale spudłował z dogodnej pozycji. Po raz drugi na listę strzelców miał okazję się wpisać także Żyro – ponownie główkował, ale tym razem trafił w poprzeczkę.

W końcówce debiut zaliczył pozyskany z Ruchu Chorzów pomocnik Piasta Mateusz Winciersz, a po chwili cieszył się z kolegami z wygranej.

Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)

Bramki: Żyro 23, Sokołowski 58

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Jakub Holubek - Arkadiusz Pyrka (86. Mateusz Winciersz), Tomasz Jodłowiec, Michał Chrapek (89. Tiago Alves), Patryk Sokołowski, Kristopher Vida (78. Sebastian Milewski) - Michał Żyro.

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky - Patryk Janasik, Israel Puerto, Mark Tamas (79. Mariusz Pawelec), Dino Stiglec - Bartłomiej Pawłowski (64. Fabian Piasecki), Mateusz Praszelik, Maciej Pałaszewski (46. Rafał Makowski, 58. Marcel Zylla), Waldemar Sobota (79. Marcin Szpakowski), Robert Pich - Erik Exposito

Żółte kartki: Huk, Pyrka, Sokołowski - Tamas, Pałaszewski, Piasecki, Janasik