Halowy mistrz świata Jakub Krzewina zawieszony przez POLADA

Inne
Halowy mistrz świata Jakub Krzewina zawieszony przez POLADA
fot. Cyfrasport
Jakub Krzewina zawieszony przez POLADA.

Polska Agencja Antydopingowa zawiesiła czołowego polskiego biegacza na dystansie 400 m Jakuba Krzewinę. 7 maja ma się on tłumaczyć przed Panelem Dyscyplinarnym, grożą mu dwa lata zawieszenia, co oznaczałoby, że nie będzie mógł wystąpić w tegorocznych igrzyskach w Tokio.

Informacje podane przez "Przegląd Sportowy" potwierdziła PAP osoba z kierownictwa PZLA. Powiedziała, że sprawa jest w toku i nic nie jest jeszcze przesądzone.

 

"Sprawa dotyczy nieprawidłowości w zakresie podawania danych pobytowych do systemu ADAMS. Zawodnik został tymczasowo zawieszony do wyjaśnienia sprawy, grozi mu kara od roku do dwóch lat dyskwalifikacji" – przekazał gazecie dyrektor POLADA Michał Rynkowski.

 

Zobacz także: Zamieni skok w dal na rzecz... bobsleja! Wielkie wyzwanie mistrza olimpijskiego

 

To sugeruje, że u Krzewiny nie stwierdzono stosowania niedozwolonych środków, a chodzi o brak możliwości przeprowadzenia kontroli, bo zawodnik nie podał prawidłowych danych w systemie.

 

Cała sprawa ma zostać wyjaśniona 7 maja, kiedy lekkoatleta będzie zeznawał przed Panelem Dyscyplinarnym.

 

Na razie wiadomo, że na pewno nie wystąpi w weekend w nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet w Chorzowie. Jego koledzy z 4x400 m powalczą w tej imprezie o przepustkę na letnie igrzyska w Tokio. By zdobyć kwalifikację, sztafeta musi dostać się do finału.

 

Krzewina był zawsze bardzo mocnym punktem drużyny. Chwalono go za ambicję i walkę do końca. W ostatnich latach nie opuszczały go jednak kontuzje. Co roku musiał walczyć z bólem, przeszedł kilka operacji. To jednak nie zniechęcało go i zawsze wracał na bieżnię.

 

Ma w dorobku cztery medale imprez mistrzowskich w kategorii seniora, w tym ten najbardziej spektakularny, czyli złoto halowych mistrzostw świata z Birmingham. W tym biegu poprawił z kolegami rekord globu. Ponadto wywalczył srebro (2016) i brąz (2014) mistrzostw Europy. 

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie