Magiera: Spodek wciąż jest największy!

Inne
Magiera: Spodek wciąż jest największy!
fot. PAP
Katowicki Spodek w sobotę skończył 50 lat.

Katowicki Spodek w sobotę skończył 50 lat! Miałem przyjemność uczestniczyć w obchodach tego pięknego jubileuszu i wziąć udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wydarzeniom sportowym, które miały miejsce w tej legendarnej arenie, którą kibice siatkówki nazywają mekką. I słusznie. To jest prawdziwa świątynia polskiej siatkówki!

Całkiem niedawno zostałem poproszony o wytypowanie tylko jednego wydarzenia sportowego, które na stałe zapisało mi się w pamięci. Trzeba przyznać, że było ich całkiem sporo i wybór tego jednego jedynego wcale nie był taki prosty, a niemal każde z nich kojarzyło mi się właśnie ze Spodkiem. Fakt faktem, ceremonia i mecz otwarcia siatkarskiego mundialu 2014 na Stadionie Narodowym była niczego sobie, ale ostatecznie postawiłem na finał mistrzostw świata i nasz zwycięski bój z Brazylią podczas tego turnieju.

 

W Polsce mamy wiele przestronnych i wspaniałych obiektów sportowych, ale Spodek jest jeden jedyny. To historia, wspomnienia i wzruszenia, które wylały solidny fundament pod historię nie tylko tego miejsca, ale polskiego sportu w ogóle.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tokio 2020: Lekkoatletyczny test olimpijski z Justinem Gatlinem

 

To tutaj swoje największe triumfy święcili polscy zapaśnicy z Andrzejem Supronem na czele, to tutaj koszykarki reprezentacji Polski pod wodzą Tomasza Herkta wywalczyły mistrzostwo Europy, to tutaj nasi siatkarze zostali mistrzami świata, to tutaj nasi hokeiści w legendarnym meczu pokonali Związek Radziecki. Z łezką w oku wspominał ten mecz w sobotę jeden z głównych bohaterów tamtego spotkania - Wiesław Jobczyk.

 

Nie ma co ukrywać, ale nie ma najmniejszych szans, aby w krótkiej notce opisać to wszystko, co w katowickim Spodku wydarzyło się na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Nie ma też szans, aby oddać choć cząstkę emocji, które towarzyszyły kibicom podczas tych wszystkich imprez. Nie pozostaje zatem nic innego jak szanownemu Jubilatowi złożyć życzenia. Na razie bardzo skromne. Następnych pięćdziesięciu lat w glorii i chwale dla polskiego sportu i polskich sportowców.

 

Spodek wielki był i wielki pozostanie choć gabarytowo w kraju największy przecież nie jest. Ale historycznie już tak!

Marek Magiera, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie