0:3 z Brazylią! Słabszy dzień polskich siatkarzy w Rimini

W spotkaniu 9. kolejki rozgrywanego w Rimini turnieju Ligi Narodów siatkarzy Polska przegrała z Brazylią 0:3. Podopieczni trenera Vitala Heynena ponieśli drugą porażkę i stracili na rzecz ekipy Canarinhos pozycję lidera.

Początek meczu to wyrównana walka obu ekip. Polacy mieli punkt zaliczki na pierwszej przerwie technicznej po ataku Łukasza Kaczmarka (8:7). Później jednak do głosu doszli siatkarze z Brazylii, którzy popisali się punktową serią przy zagrywkach Joandry Leala (10:15). Siatkarze Canarinhos lepiej prezentowali się w polu serwisowym, byli też zdecydowanie skuteczniejsi w ataku i powiększali przewagę (13:19). Dwa ostatnie punkty w tej partii przyniosły skuteczne ataki Ricardo Lucarellego (17:25).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana i obie drużyny długo walczyły punkt za punkt. Brazylijczycy mieli więcej szczęścia w piłkach sytuacyjnych, świetnie prezentował się Wallace De Souza. To on wywalczył piłkę setową po ataku blok-aut (23:24). Po chwili punktowy blok biało-czerwonych rozpoczął grę na przewagi. Wygrali ją siatkarze Canarinhos. W końcówce na boisku pojawił się Wilfredo Leon, ale w jednej akcji rywale zdołali go zablokować, a w następnej popełnił błąd na wagę decydującego punktu (26:28).

Set numer trzy rozpoczął się obiecująco, bo asem serwisowym popisał się Mateusz Bieniek (2:0). Gra szybko się jednak wyrównała, a Brazylijczycy nadal prezentowali się skutecznie. Na drugiej przerwie technicznej biało-czerwoni tracili dwa oczka (14:16). Końcówka seta przebiegała jednak pod dyktando siatkarzy Canarinhos i przy coraz większych problemach Polaków. Piłkę meczową wywalczył Wallace, a ostatniej akcji meczu Maciej Muzaj posłał piłkę w aut (19:25).

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (16) – Polska; Wallace De Souza (18), Ricardo Lucarelli (16), Joandry Leal (10) – Brazylia. Polacy lepiej punktowali blokiem (7–5), statystyka punktowych zagrywek była wyrównana (2–2), ale Brazylijczycy wyraźnie przeważali w ataku.

Skrót meczu Polska - Brazylia:

Po trzech dniach przerwy, we wtorek siatkarze trenera Heynena rozpoczną czwartą turę rywalizacji w VNL 2021. W 10. kolejce zmierzą się z reprezentacją Kanady.

Polska – Brazylia 0:3 (17:25, 26:28, 19:25)

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Damian Wojtaszek (libero) oraz Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz, Maciej Muzaj, Wilfredo Leon. Trener: Vital Heynen.
Brazylia: Joandry Leal, Wallace De Souza, Mauricio Luiz De Souza, Isac Santos, Bruno Rezende, Ricardo Lucarelli – Thales Hoss (libero) oraz Mauricio Borges, Alan Souza. Trener: Carlos Schwanke.