Tour de France: Julian Alaphilippe pierwszym liderem, etap pod znakiem kraks

Julian Alaphilippe z ekipy Deceuninck-Quick Step wygrał pierwszy etap 108. edycji Tour de France.

Mistrz świata Francuz Julian Alaphilippe z ekipy Deceuninck-Quick Step wygrał pierwszy etap 108. edycji Tour de France, z Brestu do Landerneau, i zdobył koszulkę lidera. Odcinek stał pod znakiem dwóch wielkich kraks, do których doszło 45 i 7 km przed metą.

Alaphilippe zaatakował na podjeździe 2 km przed finiszem. Na mecie wyprzedził o osiem sekund grupę 20 kolarzy, którą przyprowadził Australijczyk Michael Matthews (BikeExchange).

W grupie tej byli dwaj słoweńscy faworyci wyścigu - ubiegłoroczny zwycięzca Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) i Primoz Roglic (Jumbo-Visma), który zdobył bonifikatę za trzecie miejsce na etapie. Utrzymał się w czołówce tylko jeden z kolarzy ekipy Ineos Grenadiers - Brytyjczyk Geraint Thomas, a pięć sekund za nim finiszował kolejny - Ekwadorczyk Richard Carapaz. Większe straty ponieśli Australijczyk Richie Porte i Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart.

Druga większa grupa straciła na mecie blisko dwie minuty. Ukończył w niej etap m.in. lider ekipy Movistar - Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez.

W drugiej kraksie ucierpiał czterokrotny zwycięzca Tour de France Brytyjczyk Chris Froome (Israel Start-Up Nation), który startuje w "Wielkiej Pętli" po raz pierwszy od 2018 roku. Miał pomagać Michaelowi Woodsowi, ale Kanadyjczyk stracił blisko dziewięć minut i nie będzie się liczyć w klasyfikacji generalnej.

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął 80. miejsce, tracąc 3.30. Dwie minuty za nim ukończył etap Rafał Majka (UAE Team Emirates). Obaj Polacy mają w wyścigu pomagać liderom swoich drużyn.

Mijając linię mety, Alaphilippe włożył kciuk do ust, dając wszystkim znak, komu dedykuje szóste w karierze zwycięstwo etapowe w Tour de France. Francuz niedawno został ojcem.

"W końcówce leżałem w kraksie, ale udało się wrócić do walki bez zbędnych nerwów. Musiałem dokończyć pracę na ostatnim podjeździe, rzuciłem wszystkie siły. To dla mnie szczególne zwycięstwo" - podkreślił Alaphilippe.

Pierwszy etap przyciągnął mnóstwo kibiców. Jeden z nich spowodował wielką kraksę w peletonie, ok. 45 km przed metą. Trzymał wielki karton, w który uderzył Tony Martin. Niemiec przewrócił się, a za nim jak w kostkach domina inni kolarze. Trzech wycofało się z wyścigu.

Tour de France rozpoczyna się w cieniu piłkarskich mistrzostw Europy, a zakończy 18 lipca, zaledwie sześć dni przed olimpijską rywalizacją w Tokio, gdzie wybiera się wielu jego uczestników, w tym Kwiatkowski i Majka.

Zdjęcia z kraks z 1. etapu Tour de France na kolejnych stronach.