Monika Michalik: Ja mogę znów nie spać w nocy, a mój brat Tadzio musi

Inne
Monika Michalik: Ja mogę znów nie spać w nocy, a mój brat Tadzio musi
fot. PAP
Tadeusz Michalik pojedynek o brązowy medal w Tokio stoczy we wtorek.

- Ja mogę nie spać znów w nocy, a mój brat Tadzio musi - powiedziała Monika Michalik. Medalistka olimpijska w zapasach z Rio de Janeiro ma nadzieję, że już jutro rodzinna kolekcja medali się powiększy. Jej brat - powinien wszystko poświęcić dla tych sześciu minut.

Rywalizujący w stylu klasycznym w kat. 97 kg zapaśnik Tadeusz Michalik pojedynek o brązowy medal w Tokio stoczy we wtorek. Jego rywala wyłoni wcześniejszy repasaż, w którym zmierzą się Gruzin Giorgi Melia i Węgier Alex Gergo Szoke. 30-letni zawodnik ma dobry wzorzec do naśladowania. Jego starsza siostra, Monika, wywalczyła brązowy medal olimpijski w Rio de Janeiro w stylu wolnym w kat. 63 kg.

 

Medalistka olimpijska zapytana, co musi zrobić jej brat, aby jutro w jak najlepszej formie przystąpić do rywalizacji o brązowy medal, odpowiedziała z rozbrajającą szczerością, że "musi się położyć do łóżka i zasnąć".

 

- Ja mogę w Polsce nie spać kolejną noc, bo ta dzisiaj będzie już druga, ale mój brat Tadzio musi się zregenerować. Może to i dobrze, że po trzech walkach dzisiaj i przegranym półfinale, ma czas na to, aby ochłonąć, znów się skoncentrować i zebrać myśli - oceniła siostra olimpijczyka z Tokio.

 

W poniedziałek w 1/8 finału Michalik wygrał z Tunezyjczykiem Haikelem Achourim (10:0), a w ćwierćfinale — po wyrównanym pojedynku — z Amerykaninem Tracym Hancockiem 4:3.

 

W półfinale Polak nie miał jednak wiele do powiedzenia z faworytem tej konkurencji. Reprezentujący Rosyjski Komitet Olimpijski Jewłojew to dwukrotny mistrz świata (2018 i 2019) oraz Europy (2019 i 2021).

 

- Tadzio musi przed snem pomyśleć sobie o czymś przyjemnym, miłym. Można to zrobić, bo po tych pojedynkach dzisiaj, jutro musi być wypoczęty. Jestem przekonana, że mój brat wie o tym, jak ważna będzie jutro spokojna i niezmęczona głowa. To podstawa, bo stawką pojedynku jest medal olimpijski bądź jego brak. Nikomu nie muszę tłumaczyć, jaka jest różnica - powiedziała Monika Michalik.

 

Przyznała "z ręką na sercu", że mocniej przeżywa start olimpijski brata niż swój w Rio pięć lat temu.

 

Jej zdaniem to, kto będzie rywalem "Tadzia" w pojedynku o brązowy medal może mieć pewne znacznie, bo z młodym Węgrem jeszcze nie walczył, a z Gruzinem się mierzył i przegrał.

 

- Pojedynek repasażowy jest rano, więc mój brat będzie miał czas na przygotowanie do walki o brąz. Da sobie radę. Nie jest aż tak istotne, jaki jest przeciwnik, bo to on ma iść i walczyć. Miejmy nadzieję, że rodzinna kolekcja medali olimpijskich się poszerzy. Wiem jednak ze swojego doświadczenia, jak trudne będzie starcie o brąz. To będzie taka wojenka nerwów. Tadzio w każdej walce zostawia serce, więc zrobi tak i jutro. Musi włożyć w ten pojedynek jeszcze więcej sił i energii niż dziś. Trzeba wszystko poświęcić dla tych sześciu minut - dodała.

 

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

 

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym, co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

PZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie