Zacięty mecz Rosja - Ukraina! Poznaliśmy rywala polskich siatkarzy

W pierwszym meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy Rosja wygrała w Gdańsku z Ukrainą 3:1. W ćwierćfinale Rosjanie zmierzą się we wtorek z Polską.

Faworyzowani Rosjanie uzyskali przewagę w pierwszym secie (9:5), ale rywale nie rezygnowali. Po serii czterech wygranych akcjo od stanu 14:10 do 14:14 odrobili straty. Siatkarze Sbornej popełnili więcej błędów, gorzej punktowali też blokiem (0–4). Wyrównana walka trwała do stanu 21:21. Wówczas seria błędów Rosjan (błąd serwisowy i w ataku Jegora Kljuki, uderzenie w aut Pawła Pankowa) dała bezcenne punkty Ukraińcom (21:24). Brakujący punkt przyniósł atak Dmytro Wijeckiego (22:25).

W drugiej odsłonie podrażnieni Rosjanie nie dali dojść do głosu przeciwnikom. Już na początku uzyskali wyraźną przewagę (7:2), którą utrzymywali w dalszej części seta. Gdy Pankow skutecznie zaatakował z przechodzącej piłki mieli piłkę setową. Po chwili Kljuka zamknął seta asem serwisowym (25:16).

Set numer trzy rozpoczął się po myśli Ukraińców (2:5, 4:8). Rosjanie mozolnie odrabiali straty, dopięli swego (14:14) i wygrali kluczowe akcje w końcówce tej partii. Po asie serwisowym Iwana Jakowlewa prowadzili 23:21. Później ukraińscy siatkarze wygrali długą wymianę i złapali punktowy kontakt. Jegor Kljuka atakiem z drugiej piłki dał Sbornej piłkę setową, a w następnej akcji Rosjanie zablokowali atak przeciwnika (25:22).

W czwartej odsłonie nadal oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Po wygraniu długiej akcji, na dwa oczka odskoczyli Ukraińcy (10:12). Później jednak zaliczkę wypracowali Rosjanie – po asie serwisowym Kljuki było 19:16. Mimo zabiegów przeciwników, rosyjscy siatkarze zdołali utrzymać przewagę do końca. Zepsuty serwis Ukraińców przyniósł piłkę setową (24:21), a Dmitrij Wołkow skutecznym atakiem zakończył to spotkanie (25:22).

Najwięcej punktów: Jegor Kljuka (21), Dmitrij Wołkow (14), Jaroslaw Podlesnych (13) – Rosja; Jurij Semeniuk (14), Dmytro Wijecki (11), Ołeh Płotnycki (11) – Ukraina. Rosjanie byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (8–4, 4 asy Kljuka), ale gorzej blokiem (7–10).

Skrót meczu Rosja – Ukraina:

Zwycięzcy w ćwierćfinale zmierzą się z Polską. W niedzielę zostaną rozegrane w Ergo Arenie dwa kolejne mecze 1/8 finału. Portugalia zagra z Holandią, a Serbia z Turcją. Zwycięzcy stworzą drugą parę ćwierćfinałową. Pozostałe cztery pary tej fazy rozgrywek rywalizują w Ostrawie.

Rosja – Ukraina 3:1 (22:25, 25:16, 25:22, 25:22)

Rosja: Pawieł Pankow, Jaroslaw Podlesnych, Illjas Kurkajew, Jegor Kljuka, Dmitrij Wołkow, Iwan Jakowlew – Walentin Gołubiew (libero) oraz Pawieł Tietiuchin, Igor Kobzar, Jewgienij Baranow. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Ukraina: Ilja Kowalow, Dmytro Teriomenko, Witalij Szczytkow, Ołeh Płotnycki, Jurij Semeniuk, Dmytro Wijecki – Horden Browa (libero) oraz Władysław Didenko, Wołodymyr Sydorenko, Jan Jereszczenko. Trener: Ugis Krastins.