Lekarz zdyskwalifikowany! Podstawiał sobowtóry na kontrole antydopingowe

Inne
Lekarz zdyskwalifikowany! Podstawiał sobowtóry na kontrole antydopingowe
fot. PAP
Dorin Balmus został zdyskwalifikowany za podstawianie sobowtórów sztangistów przy kontrolach antydopingowych.

Mołdawski lekarz Dorin Balmus został dożywotnio wykluczony z wszelkiej działalności sportowej za podstawianie sobowtórów sztangistów przy kontrolach antydopingowych. W 2015 roku troje jego podopiecznych uniknęło dzięki temu dyskwalifikacji.

Decyzję wydała mająca siedzibę w Lozannie organizacja ITA (International Testing Agency). Jak wyjaśniono, przed mistrzostwami świata w Houston przed sześcioma laty troje mołdawskich sztangistów zostało wezwanych na kontrole antydopingowe, na które Balmus wysłał osoby do nich podobne. Podstęp zadziałał i jego podopieczni zostali dopuszczeni do rywalizacji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Maraton w Wiedniu: Zwycięstwo Leonarda Langata, dyskwalifikacja najszybszego Derara Hurisy

 

Oszustwo wyszło na jaw dopiero w 2020 roku, po emisji filmu dokumentalnego o problemach z dopingiem w tej dyscyplinie w niemieckiej telewizji ARD. Wówczas porównano DNA próbek tych sportowców z wcześniejszymi.

 

W ubiegłym roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), na której czele stoi Witold Bańka, przyznała, że podstawianie sobowtórów to coraz częstsza praktyka w środowisku podnoszenia ciężarów. Badano wówczas 18 podobnych przypadków w sześciu krajach.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie