Zamieszki na stadionie w Meksyku. Władze ligi piłkarskiej reagują

Piłka nożna
Zamieszki na stadionie w Meksyku. Władze ligi piłkarskiej reagują
fot. PAP
Stadion La Corregidora w Queretaro.

Meksykańska Liga Piłkarska wydała w niedzielę, dzień po brutalnych zamieszkach na stadionie w Queretaro, w których co najmniej 26 osób zostało poważnie rannych, zakaz wstępu na obiekty kibicom drużyn przyjezdnych.

"Od dziś kibice przyjezdnych klubów nie będą mogli wchodzić na stadiony" – powiedział prezes ligi Mikel Arriola na konferencji prasowej na stadionie La Corregidora w Queretaro, gdzie doszło do poważnej bójki w sobotę wieczorem.

 

Meksyk będzie współorganizatorem piłkarskich mistrzostw świata 2026 wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.

 

Starcia na trybunach rozpoczęły się w 63. minucie meczu pierwszej ligi pomiędzy lokalnym klubem a Atlasem Guadalajara. Nieliczni ochroniarze nie byli w stanie opanować sytuacji, część widzów, w tym rodziny z dziećmi, szukała schronienia na murawie, co spowodowało przerwanie spotkania. Piłkarze zeszli do szatni, a na stadionie i na boisku nadal trwały bójki.

 

„Liczba ofiar tych wydarzeń to obecnie 26 rannych, 24 mężczyzn i dwie kobiety, które wymagały leczenia w szpitalu” – powiedział podczas spotkania gubernator stanu Queretaro Mauricio Kuri.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piątkowski kontra Lewandowski? Messi znów na Bernabeu. Który z gigantów pożegna się z Ligą Mistrzów?

 

„Spośród 23 nadal hospitalizowanych, trzy są w ciężkim stanie” – dodał gubernator, który przyznał, że siły bezpieczeństwa były niewystarczające i nie działały wystarczająco szybko.

 

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), która powierzyła organizację mistrzostw świata w 2026 roku Meksykowi, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, zaprotestowała w niedzielę przeciwko tej „niedopuszczalnej i nie do tolerowania” przemocy.

 

„FIFA dołącza do Federacji Meksykańskiej i CONCACAF (Konfederacji Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Karaibów), potępiając ten barbarzyński incydent i zachęcając lokalne władze do szybkiego postawienia winnych przed wymiarem sprawiedliwości” - dodano w oświadczeniu.

 

Meksykańska liga piłkarska ogłosiła zawieszenie pozostałych meczów dziewiątego dnia mistrzostw. "Osoby odpowiedzialne za brak środków bezpieczeństwa na stadionie zostaną wzorowo ukarane" – obiecał prezes Ligi Mikel Arriola.

CM/PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie