Puchar Anglii: Ósmy triumf Liverpoolu

Liverpool wygrał Puchar Anglii

Piłkarze Liverpoolu po raz ósmy sięgnęli po Puchar Anglii. W sobotnim finale na londyńskim stadionie Wembley pokonali w serii rzutów karnych Chelsea Londyn 6-5. W regulaminowych 90 minutach i dogrywce goli nie było.

Liverpool zdobył drugie trofeum w sezonie - wcześniej sięgnął po Pucharu Ligi, w którego decydującym spotkaniu, również po rzutach karnych, okazał się lepszy od Chelsea i wtedy także kibice przez 120 minut nie doczekali się goli.

W regulaminowym czasie gry najważniejszym wydarzeniem była kontuzja Mohameda Salaha. Egipski as "The Reds" i najlepszy strzelec ligi angielskiej po pół godzinie gry z powodu urazu kolana, którego nabawił się bez kontaktu z rywalem, musiał opuścić boisko.

W konkursie "jedenastek" pierwszy pomylił się hiszpański obrońca "The Blues" Cesar Azpiliqueta. W piątej serii mecz mógł zakończył Sadio Mane, ale jego strzał obronił stojący w bramce Chelsea... rodak Edouard Mendy, który już wcześniej bliski był odbicia dwóch uderzeń graczy przeciwnika.

W siódmej kolejce strzał Masona Mounta obronił Alisson, a w odpowiedzi grecki obrońca Liverpoolu Kostas Tsimikas zapewnił zespołowi pierwszy od 2006 roku triumf w prestiżowych rozgrywkach.

Piłkarze niemieckiego trenera Juergena Kloppa wywalczyli już dwa trofea w tym sezonie, a teoretycznie mają szansę nawet na poczwórną koronę. W Premier League dwie kolejki przed końcem tracą trzy punkty do prowadzącego Manchesteru City i wciąż liczą się w grze o tytuł, a 28 maja w St. Denis pod Paryżem zagrają z Realem Madryt w finale Ligi Mistrzów.

Chelsea, która jest blisko trzeciej pozycji w lidze, drugi rok z rzędu przegrała finał FA Cup. Na dziewiąty sukces w tej rywalizacji czeka od 2018 roku.

Puchar Anglii to najstarsze rozgrywki piłkarskie na świecie - niedawno minęło 150 lat od ich pierwszego finału.