Puchar Narodów siatkarzy plażowych: Polacy przegrali w meczu o półfinał

Polscy siatkarze nie zdołali awansować do półfinału Pucharu Narodów.

Polscy siatkarze plażowi przegrali w Wiedniu z ekipą gospodarzy 0:2 mecz o awans do półfinału Pucharu Narodów. Zwycięzcy grup awansowali do półfinału, a drużyny z lokat dwa-trzy w piątek rywalizowały w ćwierćfinałach o miejsce w czołowej czwórce.

W meczu biało-czerwonych jako pierwsi wyszli na boisko Piotr Kantor i Maciej Rudol oraz Martin Ermacora i Moritz Pristauz-Telsnigg. Niedawno obie pary spotkały się w półfinale zawodów Beach Pro Tour Challenge w portugalskim Espinho i wtedy Austriacy zwyciężyli po zaciętym boju w trzech setach. Tym razem przed własną publicznością ich przewaga nie podlegała dyskusji. Wygrali do 16 i do 11.

Później na arenę w samym centrum Wiednia wyszli zajmujący ósme miejsce w światowym rankingu Bartosz Łosiak i Michał Bryl oraz 14. w tym zestawieniu duet Robin Seidl - Philipp Waller.

Polacy, którzy w tym sezonie wygrali już trzy imprezy Beach Tour (w Tlaxcali, Dausze i Espinho), w pierwszym secie od początku musieli "gonić" wynik, było 5:9, 11:14, 16:18. Końcówka była wyrównana, zrobiło się po 20, później Łosiak i Bryl mieli nawet setbola, ale ostatecznie Austriacy zwyciężyli 27:25.

Druga odsłona to długo walka punkt za punkt, ale biało-czerwonym udało się odskoczyć na 12:9 i utrzymać niewielką przewagę do końca - 21:19. W tie-breaku Polacy długo nieznacznie prowadzili, później obronili dwa meczbole, ale od stanu 14:14 dwa decydujące punkty zdobyli rywale.

Puchar Narodów to rozgrywki międzynarodowe, które zostały zapoczątkowane w tym roku. Dwie pary tworzą reprezentację każdego z ośmiu krajów, podzielonych w pierwszym etapie na dwie grupy. Na rywalizację między państwami składają się dwa spotkania - najpierw grają ze sobą niżej notowane duety, a następnie te wyżej klasyfikowane. W przypadku remisu rozgrywany jest tzw. złoty set, w którym gra para wybrana przez daną reprezentację.

W sobotnich półfinałach gospodarze zmierzą się z Włochami, a Holendrzy z Norwegami.

Austria – Polska 2:0

Martin Ermacora, Moritz Pristauz-Telsnigg – Piotr Kantor, Maciej Rudol 2:0 (21:16, 21:11)
Robin Seidl, Philipp Waller – Bartosz Łosiak, Michał Bryl 2:1 (27:25, 19:21, 16:14).