3:0 po raz drugi! Zdecydowane zwycięstwo polskich siatkarzy nad Meksykiem

Polscy siatkarze zdecydowanie ograli Meksyk.

Polscy siatkarze wygrali w katowickim Spodku z Meksykiem 3:0 w swym drugim meczu grupy C mistrzostw świata 2022. To drugie zwycięstwo podopiecznych trenera Nikoli Grbicia, którzy wcześniej pokonali w trzech setach Bułgarię. Na zakończenie fazy grupowej zmierzą się we wtorek ze Stanami Zjednoczonymi.

Meksykanie starcie z Polakami rozpoczęli z animuszem. Mauro Fuentes Rascon popisał się asem serwisowym (0:2), a później goście długo utrzymywali kontakt z rywalami. Polacy odskoczyli w środkowej części seta. Popisali się serią czterech wygranych akcji (18:13), później dołożyli jeszcze trzy (21:14) i mieli seta pod kontrolą. Dwa ostatnie punkty wywalczyli skutecznymi atakami środkowi Mateusz Bieniek i Jakub Kochanowski (25:17). Polacy skutecznie prezentowali się w ataku, mankamentem było natomiast siedem zepsutych zagrywek.

Trener Nikola Grbić przed drugą odsłoną wymienił połowę składu. Tym razem gospodarze dominowali od początku i szybko uzyskali wyraźną przewagę (8:4), którą później powiększali. Skuteczniej, niż w pierwszym secie prezentowali się w polu zagrywki i dominowali w bloku (7–0 w tym secie). Gdy asem serwisowym popisał się Tomasz Fornal, różnica wynosiła już dziesięć oczek (20:10). Piłkę setową wywalczył Łukasz Kaczmarek (24:11), rywale obronili się jeszcze w trzech akcjach, ale Bartosz Kwolek atakiem w boczną linię ustalił wynik na 25:14.

W trzeciej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie. Meksykanie mieli na początku minimalną przewagę, ale Polacy wygrali cztery kolejne akcje i było 8:5. Meksykanie nadal ryzykowali w polu serwisowym, ale popełniali też sporo błędów. W końcówce seta biało-czerwoni kontrolowali sytuację i spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Kaczmarek wywalczył piłkę meczową, a spotkanie efektownie, bo asem serwisowym zakończył Mateusz Poręba (25:19).

Skrót meczu Polska - Meksyk:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (10), Łukasz Kaczmarek (8) – Polska; Diego González Castañeda (14) – Meksyk. Dominacja Polaków w bloku (12–2); Meksykanie pierwszy punkt w tym elemencie zdobyli dopiero w trzecim secie. Biało-czerwoni słabiej niż w starciu z Bułgarią zaprezentowali się natomiast w polu zagrywki (4 asy i aż 18 błędów).

Mecz Polski z Meksykiem był szóstym spotkaniem MŚ siatkarzy 2022 rozegranym w katowickim Spodku. Wszystkie dotychczasowe mecze kończyły się wynikiem 3:0.

Polska – Meksyk 3:0 (25:17, 25:14, 25:19)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Popiwczak (libero), Karol Kłos, Tomasz Fornal, Mateusz Poręba, Bartosz Kwolek. Trener: Nikola Grbić.
Meksyk: Josué López Rios, Diego González Castañeda, Axel Tellez Rodriguez, Mauro Fuentes Rascón, Jonathan Martínez García, Christian Aranda – Hiram Bravo Moreno (libero) oraz Yasutaka Sanay Heredia, Edgar Mendoza Burgueño, Luis Hernandez Baca. Trener: Jorge Azair Lopez.

Sędziowie: Ebrahim Firouzi (Iran) – Rogério Espicalsky (Brazylia).