MŚ siatkarzy 2022: Wyniki i skróty meczów piątego dnia turnieju - 29 sierpnia

Japonia wygrała z Kubą i zajęła drugie miejsce w grupie B.

We wtorek rozegrano sześć kolejnych spotkań mistrzostw świata siatkarzy 2022. Szlagierowo zapowiadające się starcie Polska - USA, zakończyło się wygraną biało-czerwonych 3:1. Mecze 3. kolejki rozstrzygnęły rywalizację w grupach B, C oraz D.

W pierwszym wtorkowym meczu grupy B Brazylia pokonała 3:0 reprezentację Kataru. Drużyna z Ameryki Południowej była zdecydowanym faworytem tej konfrontacji, co potwierdziła w pierwszym secie, wygrywając 25:13. Debiutująca w MŚ reprezentacja Kataru w kolejnych partiach zagrała jednak bardzo ambitnie, tocząc z ekipą Canarinhos wyrównaną walkę. Drugi set zakończył się wynikiem 25:23, a w trzecim do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była gra na przewagi. W ostatniej akcji meczu punktowy blok ustalił wynik na 26:24. Spotkanie Japonii z Kubą miało zadecydować o tym, która z drużyn zajmie drugie miejsce w tabeli. W pierwszym secie Japończycy mieli sytuację pod kontrolą i wygrali (25:18). Druga odsłona to przebudzenie Kubańczyków (21:25), trzecia to jednak znów pewne zwycięstwo Japonii (25:15). Czwartą partię lepiej rozpoczęła Kuba, ale siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni odrobili straty (13:13), a w końcówce dominowali na parkiecie i wygrali 25:19. Japończycy byli lepiej zorganizowani jako drużyna i popełniali mniej błędów; wygrali pewnie i uzyskali bezpośredni awans z drugiego miejsca.

Pierwsze wtorkowe spotkanie grającej w katowickim Spodku grupy C przyniosło sporą niespodziankę. Reprezentacja Bułgarii przegrała z Meksykiem 2:3 i zajęła ostatnie miejsce w tabeli. Meksykanie zajęli trzecie miejsce w grupie, ale słaby bilans (mecze 1–2, 2 punkty) nie daje im szans na awans. O pierwszą lokatę walczyły ekipy Polski i Stanów Zjednoczonych. Polacy wygrali z Amerykanami 3:1 i wygrali tę grupę.

W meczach grupy D w Lublanie nie było zaskoczeń. Francja pewnie wygrała z Kamerunem 3:0, co dało jej pierwszą pozycję w tabeli. Ambitni i żywiołowi Kameruńczycy próbowali nawiązać walkę z Francuzami, ale w kluczowych akcjach górą byli faworyci. Tym razem nie zagrał Earvin N'Gapeth, dla którego to spotkanie miało i tak emocjonalny charakter – jego rodzina pochodzi z Kamerunu. W drugim spotkaniu współgospodarze turnieju Słoweńcy nie dali szans prowadzonej przez trenera Michała Winiarskiego reprezentacji Niemiec. Słowenia dzięki temu zwycięstwu zajęła drugie miejsce, a Niemcy muszą czekać na ostateczną tabelę drużyn z trzecich miejsc.