Polscy siatkarze ograli USA! Efektowny występ na zakończenie fazy grupowej MŚ 2022

Polscy siatkarze wygrali z USA w ostatnim meczu fazy grupowej MŚ 2022.

W ostatnim meczu grupy C mistrzostw świata siatkarzy Polska wygrała z USA 3:1. Obie drużyny już przed meczem miały zapewniony awans do 1/8 finału. Dzięki temu zwycięstwu, reprezentacja Polski wygrała grupę, a drugie miejsce w tabeli zajęły Stany Zjednoczone. Trzecia lokata przypadła Meksykanom, którzy we wcześniejszym wtorkowym meczu pokonali 3:2 Bułgarię.

Polacy rozpoczęli to spotkanie w takim samym składzie, jak mecze z Bułgarią i Meksykiem. W drużynie USA jeden wielki nieobecny – rozgrywający Micah Christenson, który zmaga się z urazem. Zastąpił go znany z występów w PlusLidze Joshua Tuaniga.

Polacy dobrze rozpoczęli to spotkanie, uzyskali przewagę (7:3, 9:5), rywale szybko jednak odrobili straty. Jeffrey Jendryk popisał się asem serwisowym, jego koledzy dołożyli blok w kolejnej akcji i był remis 12:12. Rozpoczęła się zacięta walka punkt za punkt i żadna ze stron nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi. W końcówce Polacy prowadzili 23:22, ale trzy kolejne akcje padły łupem rywali – Aaron Russell skutecznie zaatakował, Kyle Russell dołożył asa, a po chwili popisał się kolejną mocną zagrywką, po której Polacy popełnili błąd (23:25).

Druga odsłona również zaczęła się po myśli biało-czerwonych (9:6), którzy jednak nie byli w stanie długo utrzymać przewagi. nadal, podobnie jak w poprzednim secie, mieli problemy z przyjęciem. Gdy asa zaserwował Tuaniga, minimalną zaliczkę uzyskali rywale (10:11). Polacy znów odskoczyli na trzy oczka przy stanie 19:16, po punktowej zagrywce Bartosza Kurka. Tej przewagi również nie dało się utrzymać (19:19), końcówka należała jednak do gospodarzy. Najpierw trzy błędy popełnili Amerykanie, później punkt z ataku i kolejny zagrywką dołożył Mateusz Bieniek (24:20). W ostatniej akcji seta Tomasz Fornal zaatakował blok-aut (25:21).

Set numer trzy, po wyrównanym początku, toczył się przy przewadze reprezentacji Polski. Gospodarze odskoczyli po serii trzech wygranych akcji (13:8) i kontrolowali sytuację w dalszej części tej partii. Bardzo dobrze w tym secie prezentowali się w ataku, świetnie dysponowany był Bartosz Kurek, w efekcie utrzymywali przewagę i pewnie zmierzali po wygraną. Wynik na 25:19 ustalił atakiem z sytuacyjnej piłki Fornal.

Początek czwartej partii to minimalna przewaga Amerykanów. Później gra się wyrównała, ale w środkowej części seta przewagę zaczęli budować polscy siatkarze (16:14). Gdy arbiter odgwizdał rzuconą piłkę jednemu z siatkarzy USA rzuconą piłkę, Polacy odskoczyli na trzy oczka (20:17). W końcówce gospodarze utrzymali przewagę. Gdy Jakub Kochanowski skończył ze środka długą wymianę, mieli piłkę meczową (24:20). Brakujący punkt wywalczył skutecznym uderzeniem Fornal (25:21).

Skrót meczu Polska - USA:

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (20), Kamil Semeniuk (13), Mateusz Bieniek (13) – Polska; Torey DeFalco (16), Aaron Russell (14) – USA. Amerykanie, po dobrym otwarciu, z seta na set prezentowali się coraz słabiej. Obie drużyny popełniły sporo błędów własnych (27–31).

Zwycięstwo nad reprezentacją USA oznacza, że Polacy będą rozstawieni z numerem jeden. W 1/8 finału zagrają z najsłabszą drużyną z trzecich miejsc.

Polska – USA 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:21)

Polska: Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.
USA: Matt Anderson, Aaron Russell, Jeffrey Jendryk, Torey DeFalco, David Smith, Joshua Tuaniga – Erik Shoji (libero) oraz Kyle Russell, Kyle Ensing, Taylor Averill. Trener: John Speraw.

Sędziowie: Stefano Cesare (Włochy) – Shin Muranaka (Japonia).