Z kim Polacy zagrają w ćwierćfinale MŚ siatkarzy 2022?

Amerykanie wygrali z Turcją 3:2.

Reprezentacja USA wygrała w Gliwicach z Turcją 3:2 w meczu 1/8 finału mistrzostw świata siatkarzy. Amerykanie zwyciężyli w dwóch pierwszych setach, ale w dwóch kolejnych ich gra się załamała, co wykorzystali rywale. W tie-breaku górą była jednak ekipa Stanów Zjednoczonych, która w ćwierćfinale zagra z Polską.

Kibice i eksperci zadawali sobie pytanie, czy Micah Christenson wróci do gry już na mecz 1/8 finału. Odpowiedź przyszła tuż przed rozpoczęciem spotkania, gdy nazwisko amerykańskiego rozgrywającego pojawiło się w wyjściowym składzie.

W pierwszych akcjach premierowej partii oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. W środkowej części seta przewagę zaczęli budować Amerykanie (10:7, 12:8 – as Aarona Russella, 15:10). Mimo słabszego przyjęcia, byli skuteczniejsi od rywali w ataku, popełniali też mniej błędów własnych. W końcówce siatkarze USA utrzymywali przewagę i spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował David Smith, kończąc kontrę ze środka (25:21).

Druga odsłona od początku toczyła się pod dyktando siatkarzy Stanów Zjednoczonych (6:2). W środkowej części właściwie kontrolowali sytuację (17:10), a rywale nie narzucili im w tej partii trudnych warunków. W końcówce Amerykanie mogli grać punkt za punkt, a wynik na 25:17 ustalił zepsuty serwis rywali.

W trzeciej partii Turcy wrócili do gry. Amerykanów wytrąciła z rytmu długa weryfikacja na początku seta (7:8), a seria sześciu wygranych akcji pozwoliła siatkarzom reprezentacji Turcji zbudować przewagę (9:15). Siatkarze Stanów Zjednoczonych ruszyli do odrabiania strat, zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (18:20), a później złapali punktowy kontakt (22:23). Końcówka była bardzo nerwowa, a siatkarze obu ekip nie uniknęli błędów. Dwie ostatnie akcje wygrali jednak Turcy Adis Lagumdzija i Baturalp Gungor popisali się skutecznymi atakami (22:25). W ekipie USA nadal szwankowało przyjęcie, co tym razem przełożyło się na atak. Amerykanie popełnili też więcej błędów własnych, a sygnał do ataku dał serią dobrych zagrywek Burutay Subasi.

Po porażce w trzecim secie Amerykanie wyraźnie spuścili z tonu. Ich słabość wykorzystali rywale, którzy błyskawicznie zaczęli budować przewagę w czwartej odsłonie (3:7, 5:11). Siatkarze USA próbowali odrobić straty, ale nie byli w stanie złapać właściwego rytmu i udane akcje przeplatali prostymi błędami. W końcówce Turcy utrzymywali punktowy dystans, a dwa ostatnie punkty przyniosły im ataki Adisa Lagumdziji (19:25).

Ćwierćfinalistę miał więc wyłonić tie-break. W nim oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Przy zmianie stron punkt zaliczki mieli Turcy, gdy skutecznym atakiem popisał się Adis Lagumdzija (7:8), ale dwie kolejne akcje wygrali Amerykanie. Obie drużyny grały punkt za punkt. Końcówka należała jednak do ekipy USA. Najpierw skutecznym atakiem popisał się David Smith, po chwili błąd popełnił Adis Lagumdzija. W ostatniej akcji meczu kapitalnie wystawił piłkę Micah Christenson, a Aaron Russell zdobył brakujący punkt (15:12).