Tauron Liga: Siatkarki Grot Budowlanych wygrały w Opolu

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź mają na koncie dwa zwycięstwa.

W spotkaniu otwierającym 4. kolejkę Tauron Ligi siatkarki UNI Opole przegrały z drużyną Grot Budowlanych Łódź 2:3. Na przestrzeni meczu gra obu ekip mocno falowała – dwa pierwsze sety wygrały przyjezdne, dwa kolejne padły łupem gospodyń, a w tie-breaku górą była ekipa z Łodzi.

W pierwszym secie przewaga przechodziła z rąk do rąk. Najpierw miały ją gospodynie (4:2), później łodzianki (9:12) i role znów się odwróciły (18:14). Końcówka należała jednak do Grot Budowlanych, które zamknęły tę część meczu punktowym blokiem (22:25).

Druga odsłona od początku toczyła się pod dyktando ekipy z Łodzi (2:7). Gospodynie nie miały wiele do powiedzenia, popełniały błędy i różnica punktowa błyskawicznie rosła (7:17). Końcówka pod kontrolą Grot Budowlanych, a Melis Durul atakiem po bloku ustaliła wynik na 16:25.

W trzeciej partii siatkarkom z Opola zaczął się palić grunt pod nogami. Przegrywały już 9:14 i sytuacja nie wyglądała dobrze. Zdołały jednak zerwać się do walki, odrobiły straty (17:17), a w końcówce przejęły inicjatywę i wygrały 25:20. Najmocniejszą bronią opolanek w tej części meczu był blok.

W czwartym secie siatkarki UNI poszły za ciosem i uzyskały wyraźną przewagę. Przy stanie 18:10 wydawało się, że są na dobrej drodze do tie-breaka. Wówczas jednak przypominały o sobie łodzianki – popisały się punktową serią (18:16), a później odrobiły straty (21:21). Losy seta ważyły się do samego końca, a skuteczny atak Lany Conceicao oznaczał wygraną gospodyń 25:23.

Spotkanie zakończył więc tie-break, w którym to zawodniczki Grot Budowlanych miały dwa oczka zaliczki przy zmianie stron (6:8). Po niej powiększyły przewagę po skutecznym ataku Moniki Fedusio. Opolanki nie rezygnowały, jeszcze w końcówce miały kontakt z rywalkami (12:13). Piłkę meczową wywalczyła Durul, a w kolejnej akcji atak gospodyń w antenkę zakończył zmagania (12:15).

Skrót meczu UNI - Grot Budowlani:

Najwięcej punktów: Kinga Stronias (16), Lana Conceicao (16), Marta Orzyłowska (14), Vivian Pellegrino (12) – UNI; Aleksandra Kazała (18), Melis Durul (17), Monika Fedusio (17), Dominika Sobolska (13) – Grot Budowlani. MVP: Justyna Łysiak.

UNI Opole – Grot Budowlani Łódź 2:3 (22:25, 16:25, 25:20, 25:23, 12:15)

UNI: Lana Conceicao, Vivian Pellegrino, Anastasiya Kraiduba, Kinga Stronias, Marta Orzyłowska, Gabriela Makarowska-Kulej – Adriana Adamek (libero) oraz Oliwia Sieradzka, Pola Janicka, Natalia Kecher, Amelia Senica. Trener: Nicola Vettori.
Budowlani: Ewelina Polak, Monika Fedusio, Małgorzata Lisiak, Melis Durul, Aleksandra Kazała, Dominika Sobolska – Justyna Łysiak (libero) oraz Martyna Łazowska, Julia Kąkol, Judyta Gawlak, Justyna Kędziora. Trener: Maciej Biernat.

***

W drugim piątkowym meczu 4. kolejki Tauron Ligi mistrz Polski bez większych kłopotów pokonał drużynę beniaminka 3:0. MVP: Martyna Czyrniańska, która była najlepiej punktującą zawodniczką tej konfrontacji (14/32 = 44% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 blok).

Grupa Azoty Chemik Police – Roleski Grupa Azoty Tarnów 3:0 (25:18, 25:16, 25:19)

Grupa Azoty Chemik: Fabiola Almeida de Souza, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Czyrniańska, Agnieszka Korneluk, Martyna Łukasik, Iga Wasielewska – Maria Stenzel (libero) oraz Maira Cipriano, Lenka Oveckova, Katarzyna Połeć, Joanna Sikorska. Trener: Marek Mierzwiński.
Roleski Grupa Azoty: Julija Hierasymowa, Wiktoria Kowalska, Marta Łyczakowska, Katarzyna Marcyniuk, Gabriela Ponikowska, Klaudia Świstek – Aleksandra Żurawska (libero) oraz Nikolina Lukic, Aleksandra Szczepańska, Wiktoria Szumera. Trener: Marcin Wojtowicz.