PSG Stal czy PGE Skra? Po meczu w Warszawie już tylko dwie drużyny w walce o play-off

Siatkarze PSG Stali przegrali z Projektem i muszą oczekiwać na wyniki meczów PGE Skry.

Projekt Warszawa wygrał z PSG Stalą Nysa 3:2 w spotkaniu 29. kolejki PlusLigi. Drużyna ze stolicy odniosła trzynaste zwycięstwo z rzędu. Punkt zdobyty przez gości oznacza, że szansę na grę w play-off stracili siatkarze LUK Lublin. Stal wyprzedza o pięć punktów PGE Skrę Bełchatów, która ma jeszcze dwa mecze do rozegrania. Która z tych dwóch drużyn uzupełni grono ćwierćfinalistów?

Siatkarze Projektu szybko zaczęli budować przewagę w pierwszej partii (9:6, 12:8). Byli skuteczniejsi od rywali w ataku, a w końcówce jeszcze rozbili ich zagrywką – dwa asy posłał (21:14), jednego dołożył Piotr Nowakowski (23:15). W ostatniej akcji tej części meczu skutecznie zaatakował Artur Szalpuk (25:17).

W drugim secie role się odwróciły. Po wyrównanym początku (6:6), w polu zagrywki pojawił się Wassim Ben Tara i poszła punktowa seria siatkarzy z Nysy (6:12). Ten fragment nakręcił gości, którzy w kolejnych akcjach dobrze zagrywali i skutecznie spisywali się na kontrach. W efekcie powiększali przewagę, a w pewnym momencie różnica wynosiła już dziesięć oczek (8:18). Siatkarze Stali spokojnie dowieźli przewagę do końca, a wynik ustaliła przestrzelony serwis gospodarzy (16:25).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od wyrównanej gry obu ekip (10:10), ale w środkowej części seta znów inicjatywę przejęli goście. Byli skuteczniejsi w ataku, asa dołożył Kamil Kwasowski (11:15) i wynik zaczął kształtować się na niekorzyść gospodarzy. W końcówce oglądaliśmy grę do jednej bramki. Skuteczny atak Kwasowskiego zamknął tę część meczu (18:25). Dwa sety ugrane przez ekipę z Nysy przekreśliły szansę ekipy LUK Lublin na play-off.

Początek czwartej partii to przebudzenie siatkarzy Projektu, którzy wygrali dziesięć(!) akcji z rzędu, gdy w polu zagrywki błysnął Niels Klapwijk (11:2). Takie otwarcie właściwie ustawiło seta, a gospodarze w dalszej jego części kontrolowali sytuację (15:5, 21:11). Ostatni punkt wywalczył skutecznym atakiem bohater tego seta – Klapwijk (25:17).

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break. Lepiej rozpoczęła go drużyna ze stolicy, która przy zmianie stron miała cztery oczka zaliczki (8:4). Siatkarze z Nysy nie byli już w stanie odrobić strat. Kolejny w tym meczu as Klapwijka dał gospodarzom prowadzenie (12:7), goście popełnili w końcówce dwa błędy, a w ostatniej akcji meczu Projekt zdobył punkt blokiem (15:8).

Skrót meczu Projekt - Stal:

Najwięcej punktów: Artur Szalpuk (12), Igor Grobelny (12), Niels Klapwijk (12), Piotr Nowakowski (10), Linus Weber (10) – Projekt; Wassim Ben Tara (21), Kamil Kwasowski (20), Michał Gierżot (13) – PSG Stal. MVP: Damian Wojtaszek.

Asseco Resovia, Jastrzębski Węgiel, Aluron, CMC Warta Zawiercie, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Projekt Warszawa, Trefl Gdańsk oraz Indykpol AZS Olsztyn to drużyny, które zapewniły sobie grę w play-off PlusLigi. Szansę na ostatnie wolne miejsce mają jeszcze PSG Stal Nysa i PGE Skra Bełchatów. Drużyna z Nysy ma 44 punkty, ale rozegrała już wszystkie mecze w fazie zasadniczej. Bełchatowianie – 39 oczek i dwa spotkania do rozegrania (z Indykpolem AZS Olsztyn u siebie i LUK Lublin na wyjeździe); muszą w nich zdobyć komplet punktów, jeśli chcą wyprzedzić Stal.

Projekt Warszawa – PSG Stal Nysa 3:2 (25:17, 16:25, 18:25, 25:17, 15:8)

Projekt: Kevin Tillie, Piotr Nowakowski, Linus Weber, Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk, Niels Klapwijk, Yurii Semeniuk. Trener: Piotr Graban.
Stal: Konrad Jankowski, Patryk Szczurek, Kamil Kwasowski, Nicolas Zerba, Wassim Ben Tara, Michał Gierżot – Kamil Dembiec (libero) oraz Kento Miyaura, Tsimafei Zhukouski, Szymon Biniek (libero), Zouheir El Graoui. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki meczów 29. kolejki PlusLigi:

2023-03-23: Barkom Każany Lwów – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (15:25, 25:18, 25:18, 25:18)
2023-03-25: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (20:25, 25:23, 17:25, 17:25)
2023-03-25: Cerrad Enea Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 0:3 (16:25, 15:25, 21:25)
2023-03-25: Cuprum Lubin – LUK Lublin 1:3 (21:25, 21:25, 25:23, 20:25)
2023-03-26: Asseco Resovia Rzeszów – Trefl Gdańsk 3:1 (25:27, 25:22, 25:18, 28:26)
2023-03-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:22, 25:14, 25:16)
2023-03-26: Projekt Warszawa – PSG Stal Nysa 3:2 (25:17, 16:25, 18:25, 25:17, 15:8)
2023-03-27: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).