Zacięty mecz Polski z Niemcami! Siatkarze rozpoczęli sezon reprezentacyjny

Sezon reprezentacyjny rozpoczęty! Polska przegrała z Niemcami 2:3 w towarzyskim meczu siatkarzy rozegranym w Katowicach. Gospodarze zagrali w eksperymentalnym składzie, a przyjezdni prawie w najmocniejszym zestawieniu. Spotkanie stało na dobrym poziomie i dostarczyło kibicom sporo emocji. W piątek w Sosnowcu zostanie rozegrane drugie starcie obu ekip.

Mateusz Bieniek skutecznym atakiem wywalczył pierwszy punkt dla reprezentacji Polski w 2023 roku. W pierwszym secie przewagę uzyskali jednak siatkarze Niemiec (6:9). Dobrze prezentowali się w przyjęciu, skutecznie grali w ataku i dobrze prezentowali się w polu serwisowym, co przekładało się na wynik. W środkowej części seta goście odskoczyli na cztery oczka (8:12, 11:15). Polacy próbowali zmniejszyć straty, ale rywale utrzymali przewagę do końca. Asa dołożył Erik Rohrs (18:21), a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Linus Weber (21:25).

Set numer dwa to znów dobre otwarcie Niemców (7:10). Biało-czerwoni odrobili straty po asie serwisowym Mikołaja Sawickiego (11:11). Środkowa część seta potoczyła się jednak po myśli przyjezdnych, którzy odskoczyli na pięć oczek (13:18). Polacy ruszyli do odrabiania strat. Asem popisał się Kamil Semeniuk, a po skutecznym ataku Artura Szalpuka gospodarze złapali kontakt (21:22). Niemcy mieli piłkę setową przy stanie 21:24, ale końcówka Polaków była nokautująca. Serią dobrych zagrywek popisał się Karol Butryn, a ostatni punkt wywalczył Bieniek (26:24).

Kapitalna końcówka uskrzydliła polskich siatkarzy, którzy udanie rozpoczęli kolejną partię (10:6). Jakość gry gości nieco spadła, w efekcie w środkowej części seta ekipa trenera Nikoli Grbicia miała już solidną zaliczkę (16:10). W końcówce kontrolowała sytuację, i pewnie wygrała tego jednostronnego seta. Zamknął go skutecznym atakiem Sawicki (25:19).

Niemcy nie rezygnowali i od początku czwartej odsłony wrócili do dobrej zagrywki – dwa asy zaserwował Lukas Kampa (1:3). Ryzykowali w polu serwisowym również w dalszej części seta, kolejny punkt w tym elemencie dołożył Moritz Reichert (10:14). W porównaniu z poprzednią partią role się odwróciły i tym razem to niemieccy siatkarze mieli w końcówce sytuację pod kontrolą. Reichert skutecznym atakiem ustalił wynik na 17:25 i zaprosił obie ekipy na tie-breaka.

Decydujący set również rozpoczął się od punktowej zagrywki Kampy (0:2). Polacy odrobili straty (5:5), ale później znów minimalną przewagę mieli goście (6:8). Po efektownej akcji zakończonej przez Erika Rohrsa odskoczyli na trzy oczka (9:12). Po czasie i reprymendzie od trenera gospodarze zerwali się do walki (12:13). Tobias Krick atakiem ze środka wywalczył piłkę meczową, a dwie akcje później Rohrs przedarł się przez podwójny blok i zakończył rywalizację (13:15).

W pierwszych meczach sezonu selekcjoner reprezentacji Polski Nikola Grbić nie może skorzystać z usług wszystkich zawodników. W kadrze brakuje siatkarzy dwóch najlepszych drużyn zakończonych niedawno rozgrywek klubowych – Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla, a także Bartosza Kwolka i Pawła Zatorskiego. W spotkaniu z Niemcami z powodu urazu nie mógł zagrać Michał Gierżot, którego zabraknie w składzie na pierwszy turniej VNL 2023. Mikołaj Sawicki, Dawid Dulski i Kuba Hawryluk zadebiutowali w reprezentacji Polski.