Zwycięstwo na inaugurację! Polscy siatkarze ograli Francję w Lidze Narodów

Polscy siatkarze grę na turnieju VNL 2023 w Nagoi rozpoczęli od zwycięstwa nad Francją 3:1.

W swym pierwszym meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy Polska wygrała z Francją 3:1. Zarówno wicemistrzowie świata, jak i mistrzowie olimpijscy na turnieju w Nagoi występują w eksperymentalnym składzie. Polacy w kolejnym spotkaniu zagrają w czwartek z Iranem.

Autowy atak Kevina Tillie przyniósł Polakom pierwszy punkt w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Po wyrównanym początku, Polska uzyskała przewagę – gdy asem popisał się Kamil Semeniuk, było 11:7. Francuzi odrobili straty (17:17). Wyrównana walka trwała do końca seta, a jego losy rozstrzygnęły dwie ostatnie akcje. Najpierw Trójkolorowi zepsuli zagrywkę, a po chwili Polacy popisali się efektownym blokiem (25:23); blok był mocną bronią reprezentacji Polski w tej partii (4–1).

Set numer dwa rozpoczął się od wyrównanej gry obu zespołów. W środkowej jego części inicjatywę przejęli Francuzi, którzy wygrali serię czterech akcji (14:17). Kolejna punktowa seria właściwie rozstrzygnęła tę partię (16:23). Polacy popełnili aż dziesięć błędów własnych, mieli problemy ze skończeniem ataków, czym ułatwili zadanie rywalom. W ostatniej akcji seta Tillie skutecznie zaatakował z drugiej linii (18:25).

Trzecia odsłona miała niecodzienny przebieg. Polacy szybko zaczęli budować przewagę (8:5), a później wręcz dominowali na parkiecie. Przy stanie 19:10 wydawało się, że wygrają bardzo pewnie. Tymczasem rywale ruszyli do odrabiania strat i wygrali siedem kolejnych akcji (19:17)! W tym fragmencie seta błysnął Théo Faure, który skończył trzy ataki i dołożył dwa punkty bezpośrednio z zagrywki. Rozpędzeni Francuzi odrobili straty (20:20) i pierwsi mieli piłkę setową po ataku Tillie (23:24). Chwilę później rozpoczęła się gra na przewagi. Trójkolorowi nie wykorzystali czterech kolejnych piłek setowych, później podobną serię zanotowali Polacy. Niezwykle emocjonującą partię zamknął punktowym blokiem Kamil Semeniuk (35:33).

Polacy udanie otworzyli czwartą partię, po dwóch asach Butryna prowadzili 4:1. Rywale jeszcze złapali kontakt (10:9), ale tym razem podopieczni trenera Nikoli Grbicia nie pozwolili sobie na większe przestoje. Kolejną punktową zagrywkę dołożył Butryn (15:11), a końcówka toczyła się już pod dyktando Polaków. Skuteczny atak Butryna dał piłkę meczową, a chwilę później polscy siatkarze zatrzymali rywali blokiem i zakończyli rywalizację w tym spotkaniu (25:15).

Skrót meczu Polska - Francja:

Najwięcej punktów: Karol Butryn (25), Artur Szalpuk (16), Mateusz Bieniek (12), Karol Kłos (11) – Polska; Théo Faure (28), Kevin Tillie (12) – Francja. Polacy lepiej punktowali blokiem (13–7) i zagrywką (8–3), ale popełnili więcej błędów od rywali.

Polska – Francja 3:1 (25:23, 18:25, 35:33, 25:15)

Polska: Karol Kłos, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Artur Szalpuk, Jan Firlej – Kamil Szymura (libero) oraz Mikolaj Sawicki, Grzegorz Łomacz, Dawid Dulski, Jakub Szymański. Trener: Nikola Grbić.
Francja: Raphaël Corre, Kevin Tillie, Daryl Bultor, Théo Faure, Timothée Carle, Quentin Jouffroy – Benjamin Diez (libero) oraz Hilir Henno, Kellian Motta Paes. Trener: Andrea Giani.