10–0 siatkarzy Jastrzębskiego Węgla! Gdańskie lwy nie zatrzymały mistrzów Polski

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla odnieśli dziesiąte zwycięstwo w obecnym sezonie PlusLigi.

W spotkaniu 10. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel wygrał z Treflem Gdańsk 3:0. Siatkarze trenera Marcelo Mendeza kontynuują zwycięską serię. Z imponującym bilansem zajmują pierwsze miejsce w tabeli (30 punktów, mecze 10–0, sety 30–3).

Obie ekipy długo toczyły wyrównaną walkę w pierwszej odsłonie tego spotkania (8:8, 15:15). Gdańszczanie dobrze prezentowali się w polu serwisowym, ale gospodarze byli skuteczniejsi w ataku. W końcówce jastrzębianie odskoczyli na trzy oczka (20:17). Rywale jeszcze złapali kontakt (21:20), ale ostatnie punkty padły łupem mistrzów Polski. Dwa błędy gości oraz skuteczne ataki Rafała Szymury i Jeana Patry dały wynik 25:20.

Początek drugiego seta dla jastrzębian (10:5), ale przyjezdni ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego po ataku Mikołaja Sawickiego (14:14). Scenariusz końcówki seta podobny do poprzedniej. Gospodarze znów odskoczyli, gdy asem popisał się Patry, było 20:16. Gdańszczanie jeszcze zmniejszyli różnicę (21:19), ale decydująca faza znów przebiegła po myśli jastrzębian. Seta zamknął Norbert Huber atakiem z krótkiej (25:20).

Trzecia partia toczyła się przy przewadze siatkarzy z Gdańska (6:8, 8:11). W środkowej części seta goście odskoczyli na cztery oczka (12:16), ale mistrzowie Polski błyskawicznie zniwelowali tę różnicę (16:16). W końcówce, po asie Sawickiego było 20:21, później Trefl miał piłkę setową (23:24), ale Jurij Gladyr rozpoczął grę na przewagi. W niej gdańszczanie mieli kolejne piłki setowe, najlepszej okazji na zakończenie meczu nie wykorzystali przy stanie 27:28... Kolejne akcje wygrali gospodarze, kończąc rywalizację punktowym blokiem (30:28).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Trefl:

Najwięcej punktów: Jean Patry (14), Tomasz Fornal (13), Norbert Huber (10) – Jastrzębski Węgiel; Kewin Sasak (13), Mikołaj Sawicki (12), Jan Martinez (10) – Trefl. Gospodarze skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem (114). MVP: Tomasz Fornal (12/26 = 46% skuteczności w ataku + 1 as).

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (25:20, 25:20, 30:28)

Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Edvins Skruders, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
Trefl: Jan Franchi Martinez, Karol Urbanowicz, Kewin Sasak, Mikołaj Sawicki, Patryk Niemiec, Lukas Kampa – Voitto Koykka (libero) oraz Jakub Czerwiński, Kamil Droszyński, Aliaksei Nasevich. Trener: Igor Juricić.

Wyniki meczów 10. kolejki PlusLigi:

2023-12-05: PGE GiEK Skra Bełchatów – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (21:25, 21:25, 25:20, 23:25)
2023-12-05: Asseco Resovia Rzeszów – GKS Katowice 3:0 (25:20, 28:26, 32:30)
2023-12-05: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (25:20, 25:20, 30:28)
2023-12-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Bogdanka LUK Lublin (środa, godzina 15.45; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-12-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa (środa, godzina 18.20; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-12-06: Indykpol AZS Olsztyn – Barkom Każany Lwów (środa, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-12-07: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Enea Czarni Radom (czwartek, godzina 15.45; transmisja – Polsat Sport News)
2023-12-21: PSG Stal Nysa – KGHM Cuprum Lubin (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).