Iga Świątek wyjaśniła, dlaczego przestała grać z ukraińską wstążką

Tenis
Iga Świątek wyjaśniła, dlaczego przestała grać z ukraińską wstążką
fot. PAP
Iga Świątek w rozmowie z "Super Expressem" wyjaśniła, dlaczego zrezygnowała z noszenia ukraińskiej wstążki

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Iga Świątek przez długi czas wychodziła na kort z przypiętą do czapki wstążką w ukraińskich barwach. Jednak w ostatniej części sezonu 2023 wstążka zniknęła ze stroju liderki rankingu WTA. W rozmowie z "Super Expressem" Polka wyjaśniła, co było powodem takiej decyzji.

Od końca lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się napaść Rosji na Ukrainę, Świątek wielokrotnie i w różny sposób okazywała swoje wsparcie narodowi ukraińskiemu. Po wygranych turniejach kierowała zwykle kilka słów w stronę Ukraińców, uwagę zwracała też żółto-niebieska wstążka, którą przyczepiała do czapki.

 

Wstążka bardzo długo była nieodłącznym elementem meczowego stroju Polki, aż do ostatniej części sezonu 2023. Wtedy ten wyraz solidarności z narodem dotkniętym tragedią wojny zniknął z jej czapki. W wywiadzie dla "Super Expressu" Świątek wyjaśniła, dlaczego tak się stało.

 

ZOBACZ TAKŻE: Czegoś takiego nie było od 10 lat. Iga Świątek powtórzyła sukces Sereny Williams

 

- Myślę, że ta wstążka bardzo dużo dawała na początku, gdy chciałam pokazać w pewnym sensie, że jestem konsekwentna jeśli chodzi o pamięć o Ukraińcach i o tym, co się dzieje, bo pamięć społeczna jest mimo wszystko krótka - zaczęła 22-letnia raszynianka.

 

- Ale w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo hejtu i bardzo dużo komentarzy, które oceniały po prostu mnie. Ludzie już mówili wręcz, że nie jestem Polką. Myślę, że zaczęło to wzbudzać więcej negatywnych emocji, niż tych pozytywnych reakcji i zdecydowaliśmy, że wstążka już nie jest najlepszym pomysłem - wytłumaczyła liderka rankingu WTA w rozmowie z dziennikarzem "Super Expressu" Michałem Chojeckim.

 

Zwyciężczyni tegorocznych turniejów Roland Garros i WTA Finals podkreśliła też, że zamierza wciąż wspierać Ukrainę. - A tym, co już się wydarzyło, właśnie tym noszeniem wstążki i charytatywnym meczem w Krakowie, mam nadzieję, że zachęciłam Polaków do tego, żeby pomagali. Zresztą nie trzeba było zachęcać, bo jako naród naprawdę zjednoczyliśmy się i dużo zrobiliśmy.

 

Mecz charytatywny, o którym wspomniała, odbył się w lipcu ubiegłego roku. W tenisowej imprezie, zorganizowanej przez Świątek i jej ekipę, udział wzięli m.in. Agnieszka Radwańska oraz znakomici ukraińscy sportowcy - tenisista Serhij Stachowski, najwyżej notowana w rankingu WTA zawodniczka z Ukrainy Elina Switolina oraz słynny piłkarz Andrij Szewczenko. Dzięki temu wydarzeniu udało się zebrać 2,5 miliona złotych, które przeznaczono na pomoc dla ukraińskich dzieci.

 

- Iga zrobiła naprawdę wiele dla Ukraińców i dla mojej fundacji. Przekazała nam bardzo dużą kwotę. To pomogło w organizacji obozów tenisowych dla dzieci, które organizujemy co roku. Jest bardzo sporym wsparciem dla Ukrainy - tak o wsparciu Polki mówiła w listopadzie tego roku Switolina. 

 

Iga Świątek jest aktualną liderką światowego - pozycję tenisistki numer 1 odzyskała dzięki triumfowi w rozegranych na przełomie października i listopada finałach WTA. W 2023 roku wygrała sześć turniejów - poza wspomnianymi WTA Finals triumfowała również w Roland Garros, imprezie rangi WTA 1000 w Pekinie, w turniejach WTA 500 w Doha i Stuttgarcie oraz w turnieju WTA 250 w Warszawie.

GW, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie