Dwa wyrównane sety i demolka w trzecim! Srogi rewanż siatkarzy Skry

Robert MurawskiSiatkówka
Skra Bełchatów zajmuje ósme miejsce w tabeli PlusLigi.

W spotkaniu 22. kolejki PlusLigi PGE GiEK Skra Bełchatów wygrała z drużyną Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0. Dwa pierwsze sety były wyrównane, a bełchatowianie rozstrzygali ich losy w końcówkach; w trzecim ekipa gospodarzy rozgromiła rywali 25:12. Skra zrewanżowała się ekipie beniaminka za porażkę 1:3 w pierwszej rundzie.

Po wyrównanym początku, przewagę uzyskali dobrze dysponowani w polu serwisowym goście. Po dwóch asach Dawida Dulskiego było 8:11, a gdy kolejny punkt w tym elemencie dołożył Tomasz Kowalski, goście odskoczyli na cztery oczka (11:15). Bełchatowianie błyskawicznie odrobili jednak straty (16:16), a bohaterem końcówki seta został Bartłomiej Lipiński. Przyjmujący Skry od stanu 20:20 skończył trzy ataki i dołożył punkt zagrywką, a gospodarze wygrali 25:22.

Druga odsłona miała podobny scenariusz do pierwszej. Przewagę uzyskali siatkarze Exact Systems Hemarpolu (6:9), później gospodarze odrobili straty i o losach seta decydowały akcje od stanu 21:21. Końcówkę znów lepiej rozegrała PGE GiEK Skra. Dwa punkty podarowali bełchatowianom rywale, psując zagrywki, a dwa dołożył punktowymi blokami Mateusz Poręba (25:23).

W trzecim secie gospodarze zaliczyli mocne otwarcie (7:2) i w dalszej jego części utrzymywali wyraźną przewagę. Była to bardzo jednostronna partia, goście nie byli w stanie nawiązać walki. Po asie Adriana Aciobanitei Skra prowadziła w końcówce 21:9. Piłkę meczową wywalczył Dawid Konarski (24:11), a Aciobanitei zakończył rywalizację atakiem z drugiej linii (25:12).

Skrót meczu PGE GiEK Skra - Exact Systems Hemarpol:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Lipiński (15), Dawid Konarski (15), Bartłomiej Lemański (13) – PGE GiEK Skra; Dawid Dulski (15) – Exact Systems Hemarpol. Skra skuteczniejsza w ataku, lepiej punktowała blokiem (9–5); goście zanotowali więcej asów serwisowych (7–8). MVP: Bartłomiej Lemański (10/11 = 91% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

PGE GiEK Skra Bełchatów ma na koncie 32 punkty (mecze 12–10). Zajmuje ósme miejsce i wyprzedza o trzy oczka Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PSG Stal Nysa, które mają jednak o jeden rozegrany mecz mniej. Exact Systems Hemarpol Częstochowa z 18 punktami (mecze 5–16), zajmuje czternastą pozycję w tabeli.

PGE GiEK Skra: Mateusz Poręba, Grzegorz Łomacz, Adrian Aciobanitei, Bartłomiej Lemański, Dawid Konarski, Bartłomiej Lipiński – Benjamin Diez (libero) oraz Przemysław Kupka, Wiktor Nowak. Trener: Andrea Gardini.
Exact Systems Hemarpol: Rafał Sobański, Piotr Hain, Dawid Dulski, Damian Kogut, Bartłomiej Janus, Tomasz Kowalski – Marcin Jaskuła (libero) oraz Aymen Bouguerra, Byron Keturakis, Mateusz Borkowski, Oskar Espeland. Trener: Leszek Hudziak.

Wyniki i skróty meczów 22. kolejki PlusLigi:

2024-02-16: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Enea Czarni Radom 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)
2024-02-17: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (25:21, 18:25, 26:24, 25:20)
2024-02-17: Jastrzębski Węgiel – Barkom Każany Lwów 0:3 (17:25, 23:25, 25:27)
2024-02-17: Aluron CMC Warta Zawiercie – KGHM Cuprum Lubin 3:1 (25:18, 25:21, 19:25, 25:19)
2024-02-18: Projekt Warszawa – Trefl Gdańsk 3:0 (25:20, 25:20, 25:20)
2024-02-18: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (21:25, 15:25, 25:23, 17:25)
2024-02-18: PGE GiEK Skra Bełchatów – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:22, 25:23, 25:12)

2024-02-19: PSG Stal Nysa – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).