Mecz VARty uwagi! Znamy komplet półfinalistów Fortuna Pucharu Polski

Wisła Kraków po dramatycznym meczu pokonała Widzew Łódź i awansowała do półfinału Fortuna Pucharu Polski

Znamy komplet półfinalistów Fortuna Pucharu Polski! W ostatnim spotkaniu ćwierćfinałowym Wisła Kraków po dramatycznym, pełnym zwrotów akcji meczu, w którym sędzia aż trzykrotnie długo korzystał z wideoweryfikacji, pokonała Widzew Łódź 2:1.

"Biała Gwiazda" w walce o ćwierćfinał wyeliminowała Lechię Gdańsk (2:1 po dogrywce), Polonię Warszawa (3:0) i Stal Rzeszów (4:1). Łodzianie z kolei odprawili Concordię Elbląg (4:0), Wisłę Puławy (4:1) oraz ekstraklasową Stal Mielec (2:1).

Pierwszą groźną sytuację stworzyła sobie ekipa spod Wawelu. W 23. minucie Dawid Szot wrzucił piłkę z autu w pole karne Widzewa, Szymon Sobczak umiejętnie zastawił Juana Ibizę, ale futbolówka po jego efektownym woleju trafiła jedynie w poprzeczkę. Trzy minuty później z 16. metra próbował Dejvi Bregu, ale piłka po strzale Albańczyka odbiła się od nogi jednego z defensorów łodzian i przeszła tuż obok lewego słupka. Tuż przed końcem pierwszej połowy podopieczni trenera Alberta Rude mieli trzecią okazję do otworzenia wyniku. Szot posłał prostopadłe podanie do Sobczaka, napastnik Wisły wycofał piłkę efektowną piętką do Kacpra Dudy, ale mocne uderzenie 20-latka zdołał obronić Rafał Gikiewicz.

Niewykorzystane sytuacje mogły zemścić się na "Białej Gwieździe" kilka minut po zmianie stron. W 52. minucie, po dośrodkowaniu z lewej strony boiska, Jordi Sanchez główkował z piątego metra, ale kapitalną interwencją popisał się Alvaro Raton, który zdołał odbić ten strzał.

Spore zamieszanie wywołała sytuacja z 74. minuty. Podopieczni trenera Daniela Myśliwca za sprawą Imada Rondicia trafili do siatki i sędzia główny początkowo uznał gola, ale po chwili, po sygnale z wozu VAR, rozpatrywano spalonego. Sprawa była jednak dużo bardziej złożona, ponieważ przed ewentualnym ofsajdem i golem... Alan Uryga faulował Fabio Nunesa. Arbiter po sprawdzeniu całości akcji na powtórkach podyktował rzut karny dla łodzian, a "jedenastkę" zamienił na gola Bartłomiej Pawłowski.

Emocji w tym spotkaniu było jednak znacznie więcej. Ze względu na zamieszanie z wideoweryfikacją i przerwą spowodowaną odpalonymi racami sędzia przedłużył spotkanie aż o 17 minut. Tuż przed końcem doliczonego czasu Kamil Cybulski sfaulował w walce o górną piłkę jednego z zawodników Wisły, po dośrodkowaniu Dudy ze stałego fragmentu gry Gikiewicz wypiąstkował futbolówkę na 15. metr, ale ta trafiła wprost pod nogi Angela Rodado, który potężnym półwolejem trafił do siatki tuż przy lewym słupku. Podobnie jak przy bramce Widzewa, tu również arbiter długo analizował sytuację wraz z kolegami z VAR-u, ale ostatecznie podjął decyzję o uznaniu gola!

W dogrywce Imad Roncić po raz drugi w tym spotkaniu trafił do siatki Wisły i... drugi raz gol został mu odebrany po wideoweryfikacji! Bośniacki napastnik "zaczaił się" na wykonujących "piątkę" krakowian i błyskawicznie po zagraniu Alana Urygi do Alvaro Ratona przejął piłkę i skierował ją do bramki. Po analizie VAR sędzia nie uznał jednak trafienia, uznając, że Rondić zbyt szybko wbiegł w pole karne.

Podobnie jak w dwóch poprzednich spotkaniach ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski, o awansie przesądziły ostatnie sekundy dogrywki. W 120. minucie Bartosz Jaroch dośrodkował z prawego skrzydła w pole karne, odbita od pleców Luisa Silvy futbolówka trafiła pod nogi Goku, Hiszpan zagrał na drugi metr do Szymona Sobczaka, a ten wślizgiem z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki! Wisła Kraków, jako jedyny przedstawiciel Fortuna 1 Ligi, awansowała do półfinału Fortuna Pucharu Polski!