Superrezerwowy bohaterem! Lider ekstraklasy w półfinale Fortuna Pucharu Polski

Afimico Pululu zapewnił Jagiellonii Białystok awans do półfinału Fortuna Pucharu Polski

Jagiellonia Białystok awansowała do półfinału Fortuna Pucharu Polski. W ćwierćfinale rozgrywek podopieczni trenera Adriana Siemieńca pokonali po dogrywce Koronę Kielce 2:1. Oba gole dla "Dumy Podlasia" strzelił superrezerwowy Afimico Pululu.

Lider PKO BP Ekstraklasy w drodze do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski wyeliminował wrocławski Śląsk (2:0), Resovię Rzeszów (3:1) i Wartę Poznań. Kielczanie pokonali zaś rezerwy Jagiellonii (2:1), rezerwy Legii (4:2 po dogrywce) i pierwszy zespół warszawskiego klubu (2:1 po dogrywce).

Gospodarze mogli otworzyć wynik środowego spotkania w 26. minucie. Jakub Lewicki dośrodkował na dalszy słupek do Jarosława Kubickiego, ale zamykający akcję pomocnik "Jagi" uderzył z powietrza tuż nad poprzeczką. Gola nie przyniosła Jagiellonii również doskonała okazja z 41. minuty - najpierw Lewicki trafił z siedmiu metrów w lewy słupek, a potężną dobitkę Kubickiego zza pola karnego zdołał obronić Xavier Dziekoński.

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego akcentu kielczan. Po dośrodkowaniu Korony z lewego skrzydła Sławomir Abramowicz najpierw obronił główkę Jewgienija Szykawki z szóstego metra, następnie dobitkę Danny'ego Trejo, a po potężnym woleju próbującego drugi raz Szykawki piłka przeszła nad poprzeczką.

Kolejnej szansy podopieczny trenera Kamila Kuzery już nie zmarnowali. W 58. minucie Nono kapitalnym podaniem obsłużył wbiegającego w pole karne Martina Remacle'a, a Belg w sytuacji sam na sam uderzył lekko obok wychodzącego z bramki Abramowicza, trafiając na 0:1.

"Duma Podlasia" wyrównała w 80. minucie. Adrian Dieguez Grande prostopadłym podaniem wypatrzył Afimico Pululu, a napastnik z Angoli wykorzystał kiks Dominicka Zatora, który nie trafił czysto w piłkę, ułożył sobie futbolówkę na lewą nogę i strzałem między nogami Dziekońskiego trafił na 1:1.

W końcówce podstawowego czasu gry więcej bramek już nie padło i o losach spotkania musiała decydować dogrywka. W niej bardzo długo utrzymywał się rezultat remisowy, a gdy wszyscy szykowali się już na rzuty karne, Afimico Pululu zadał decydujący cios. Po dośrodkowaniu Bartłomieja Wdowika z rzutu rożnego z prawej strony boiska jeden z zawodników przedłużył wrzutkę głową, a piłka trafiła wprost pod nogi snajpera z Angoli, który - na raty - trafił do siatki Korony, zapewniając liderowi PKO BP Ekstraklasy awans do półfinału Fortuna Pucharu Polski!