Zdemolowali rywali w dwóch pierwszych setach i... przegrali! Zwrot akcji w meczu PlusLigi

Siatkarz Bogdanki LUK Lublin Marcin Kania oraz Szymon Jakubiszak i Alan Souza z Indykpolu AZS Olsztyn podczas meczu 27. kolejki PlusLigi.

W spotkaniu 27. kolejki PlusLigi Bogdanka LUK Lublin wygrała z Indykpolem AZS Olsztyn 3:2. Po dwóch setach dominacji olsztynian, do głosu doszli gospodarze, którzy zdołali wyrównać stan meczu i pokonać rywali w emocjonującym tie-breaku. Drużyna z Lublina tym zwycięstwem przypieczętowała awans do fazy play-off.

Siatkarze Indykpolu AZS efektownie rozpoczęli to spotkanie (0:4, 5:11) i na przestrzeni całego seta nie dali dojść gospodarzom do głosu. Olsztynianie dominowali w ataku, lepiej prezentowali się również w polu serwisowym. W końcówce, po asie Alana Souzy, różnica wynosiła już dziesięć oczek (12:22). Jednostronnego seta zamknął skutecznym atakiem Moritz Karlitzek (15:25).

W drugiej odsłonie lublinianie jedynie w pierwszych akcjach dotrzymywali kroku przeciwnikom. Od stanu 5:5 znów nastąpił odjazd olsztynian (5:11), którzy w tej punktowej serii aż trzy razy zatrzymali gospodarzy blokiem. Od tego momentu przejęli stery i kontrolowali przebieg tego seta (10:16, 14:20). Wynik seta na 17:25 ustalił skutecznym atakiem Kamil Szymendera (17:25).

Początek trzeciego seta obiecujący w wykonaniu gospodarzy (8:5). Lublinianie prezentowali się znacznie lepiej, niż w poprzednich partiach i utrzymywali wyraźną przewagę (17:12, 20:14). W końcówce siatkarze Indykpolu AZS ruszyli do odrabiania strat. Po ataku Alana zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (23:21), ale Damian Schulz wywalczył piłkę setową (24:21). Przyjezdni obronili się w dwóch akcjach, ale zamknęli seta serwisem w siatkę (25:23).

Lublinianie poszli za ciosem i z animuszem zaczęli kolejną partię – po serii bloków prowadzili 5:0. Taki wstęp był zapowiedzią dominacji gospodarzy w tym secie (13:5, 20:12). Blok nie był ich jedynym atutem, bo lepiej przyjmowali, byli skuteczniejsi w ataku. W końcówce Jakub Wachnik (22:13) i Mateusz Malinowski (25:14) dołożyli punkty zagrywką.

Początek tie-breaka to wyrównana gra obu ekip (5:5). Kolejne akcje padły łupem siatkarzy Bogdanki, którzy po punktowym bloku mieli trzy punkty zaliczki przy zmianie stron (8:5). Goście nie rezygnowali, złapali kontakt po asie Karlitzka (12:11). Wachnik wywalczył piłkę meczową dla ekipy z Lublina (14:12), ale dwa punktowe bloki Indykpolu AZS rozpoczęły grę na przewagi. W niej przyjezdni popełnili dwa błędy – serwis w siatkę i przestrzelony atak, co oznaczało wygraną Bogdanki LUK 16:14.

Skrót meczu Bogdanka LUK - Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Damian Schulz (18), Jakub Wachnik (16), Marcin Kania (10) – Bogdanka LUK; Alan Souza (24), Moritz Karlitzek (23), Szymon Jakubiszak (11), Kamil Szymendera (11) – Indykpol AZS. MVP: Jakub Wachnik (12/23 = 52% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki).

Bogdanka LUK: Tobias Brand, Jan Nowakowski, Mateusz Malinowski, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda – Thales Hoss (libero) oraz Maciej Krysiak, Jakub Wachnik, Maciej Zając, Damian Schulz, Maksym Kędzierski. Trener: Massimo Botti.
Indykpol AZS: Cezary Sapiński, Joshua Tuaniga, Moritz Karlitzek, Szymon Jakubiszak, Alan Souza, Kamil Szymendera – Kuba Hawryluk (libero) oraz Jakub Majchrzak, Manuel Armoa, Karol Jankiewicz. Trener: Javier Weber.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2024-03-22: Trefl Gdańsk – PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 24:26, 24:26)
2024-03-22: Barkom-Każany Lwów – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22)
2024-03-23: KGHM Cuprum Lubin – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (19:25, 25:19, 30:28, 22:25, 15:12)
2024-03-24: Bogdanka LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (15:25, 17:25, 25:23, 25:14, 16:14)
2024-03-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-24: Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE GiEK Skra Bełchatów (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Enea Czarni Radom – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).