ZAKSA nie zagra w play-off! Poznaliśmy triumfatora fazy zasadniczej PlusLigi

Tomasz Fornal z Jastrzębskiego Węgla oraz Aleksander Śliwka, David Smith i Marcin Janusz z Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podczas meczu 30. kolejki PlusLigi.

Jastrzębski Węgiel wygrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 w meczu 30. kolejki PlusLigi. Taki wynik przesądził o tym, że jastrzębianie wygrali fazę zasadniczą PlusLigi, a ZAKSA nie zagra w play-off.

W premierowej odsłonie dość szybko punktową zaliczkę uzyskali jastrzębianie, którzy wygrali serię akcji od stanu 4:5 do 10:5. Goście gonili wynik i odrobili straty (14:14). Gospodarze lepiej prezentowali się w ofensywie, odbudowali przewagę (17:14, 20:15) i utrzymali ją w końcówce. Seta zakończył efektownym atakiem z pipe'a Tomasz Fornal (25:21).

Początek drugiego seta obiecujący w wykonaniu ZAKSY (1:4, 6:10). Kędzierzynianie złapali dobry rytm i utrzymywali kilkupunktową przewagę. Tym razem to gospodarze musieli odrabiać straty. W środkowej części seta przegrywali 10:16 i wówczas wygrali cztery akcje z rzędu. Siatkarze ZAKSY utrzymali jednak przewagę. Ich mocną bronią w tym secie był blok, którym zdobyli aż osiem punktów. Asa na wagę piłki setowej posłał Jakub Szymański, a Bartosz Bednorz skutecznym atakiem ustalił wynik na 20:25.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla dominowali od początku trzeciej odsłony. Już na początku poszła punktowa seria zwieńczona asem Fornala (11:4) i takie otwarcie właściwie ustawiło seta. Gospodarze nie zwalniali tempa i utrzymywali wyraźną przewagę (17:9, 20:11). Po asie serwisowym Norberta Hubera różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13), a Jean Patry i Rafał Szymura dołożyli brakujące punkty (25:13). Strata punktu oznaczała, że ZAKSA straciła szansę na grę w play-off.

W kolejnym secie jastrzębianie chcieli przypieczętować triumf w fazie zasadniczej PlusLigi. Prezentowali się lepiej na tle kędzierzynian i w środkowej części tej partii zbudowali solidną zaliczkę (12:8, 18:13). Gospodarze bardzo pewnie zmierzali po wygraną. Punktowy blok dał im piłkę meczową (24:19), a skuteczny atak Fornala przypieczętował wygraną (25:19).

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (23), Norbert Huber (16), Rafał Szymura (12), Jean Patry (11) – Jastrzębski Węgiel; Bartosz Bednorz (13), Bartłomiej Kluth (10) – ZAKSA. MVP: Tomasz Fornal (18/30 = 60% skuteczności w ataku + 1 as + 4 bloki).

Zwycięstwo zapewniło jastrzębianom pierwsze miejsce w tabeli fazy zasadniczej. ZAKSA po raz pierwszy w historii swych występów w ekstraklasie siatkarzy znalazła się poza czołową ósemką.

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:21, 20:25, 25:13, 25:19)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jarosław Macionczyk, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Jakub Szymański, Bartłomiej Kluth, Daniel Chitigoi, Andreas Takvam. Trener: Adam Swaczyna.