Złoty set wyłonił półfinalistę PlusLigi! Ogromne siatkarskie emocje w Warszawie

Siatkarze Projektu Warszawa Andrzej Wrona i Artur Szalpuk oraz Damian Schulz z Bogdanki LUK Lublin podczas rewanżowego meczu ćwierćfinałowego PlusLigi.

W rewanżowym meczu ćwierćfinału PlusLigi Projekt Warszawa przegrał z Bogdanką LUK Lublin 0:3. W pierwszym meczu drużyna ze stolicy wygrała 3:1, w tej sytuacji półfinalistę wyłonił złoty set. Górą byli w nim gospodarze i to oni awansowali do czołowej czwórki. W półfinale Projekt zagra z Aluron CMC Wartą Zawiercie.

W pierwszych akcjach rewanżowego starcia przewagę uzyskała drużyna z Lublina (4:7). Gospodarze wyrównali (9:9), rywale znów jednak odskoczyli po dwóch asach Damiana Schulza (9:13). Nie tylko zagrywka była atutem gości – byli oni skuteczniejsi w ataku, lepiej przyjmowali, lepiej prezentowali się w bloku. W efekcie wyraźnie powiększyli punktowy dystans (13:21). W końcówce złapali zadyszkę, Projekt zerwał się do walki (20:23), ale skuteczny atak Alexandre Ferreiry i kolejny as Schulza rozstrzygnęły seta na korzyść Bogdanki (20:25).

Siatkarze z Lublina mieli przewagę również w drugiej odsłonie (6:9, 11:14). Nadal lepiej prezentowali się w polu serwisowym i byli skuteczni w ofensywie. Sporo emocji wywołała jedna z akcji w końcówce, po której sędziowie przyznali punkt przyjezdnym (20:23). Gospodarze mieli dwa punkty straty, ale dwie kluczowe akcje tego seta skończył Schulz (22:25).

Początek trzeciego seta toczył się przy minimalnej przewadze lublinian (6:8). Projekt wyrównał (11:11), goście odskoczyli na cztery oczka przy zagrywkach Tobiasa Branda (11:15), ale gospodarze złapali kontakt. Później historia znów się powtórzyła – 15:19 i pogoń Projektu (18:19). Końcówka seta to popis Mateusza Malinowskiego w polu serwisowym. Posłał on dwa asy, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Brand (19:25).

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin wygrali mecz, odrobili straty z pierwszego starcia i półfinalistę miał wyłonić słoty set. Lepiej otworzył go Projekt, prowadząc 3:1 po asie Andrzeja Wrony. Kolejną punktową zagrywkę dołożył Linus Weber (5:2). Po ataku Artura Szalpuka gospodarze mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Po ataku Tobiasa Branda goście złapali kontakt (11:10). Końcówka należała jednak do ekipy z Warszawy. Karol Borkowski posłał asa (14:11), goście obronili się w następnej akcji, ale w kolejnej popełnili błąd przejścia środkowej linii (15:12).

Skrót meczu Projekt - Bogdanka:

Projekt Warszawa awansował do półfinału, w którym zagra z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Bogdanka LUK Lublin będzie rywalizowała o piąte miejsce.

Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kévin Tillie, Taylor Averill, Jan Firlej Damian Wojtaszek (libero) oraz Linus Weber, Igor Grobelny, Karol Borkowski, Maciej Stępień. Trener: Piotr Graban.
LUK: Jan Nowakowski, Damian Schulz, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda, Tobias Brand – Thales Hoss (libero) oraz Mateusz Malinowski, Maksym Kędzierski, Maciej Krysiak. Trener: Massimo Botti.

Wyniki i skróty meczów:

2024-04-11: Bogdanka LUK Lublin – Projekt Warszawa 1:3 (25:16, 13:25, 19:25, 19:25)
2024-04-14: Projekt Warszawa – Bogdanka LUK Lublin 0:3 (20:25, 22:25, 19:25); złoty set – 15:12.