Nieprawdopodobne emocje! Siatkarski dreszczowiec wyłonił pierwszego finalistę PlusLigi

Siatkarz Jastrzębskiego Węgla Tomasz Fornal oraz Karol Kłos i Klemen Cebulj z Asseco Resovii Rzeszów podczas rewanżowego meczu półfinałowego PlusLigi.

Jastrzębski Węgiel pokonał Asseco Resovię 3:2 w rewanżowym meczu półfinału PlusLigi. W pierwszym spotkaniu jastrzębianie również wygrali 3:2 i to oni awansowali do finału, w którym zmierzą się z lepszym z pary Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa. Oba starcia pomiędzy ekipami z Jastrzębia-Zdroju i Rzeszowa dostarczyły kibicom ogromnych emocji. Resovia była o krok od wyeliminowania mistrzów Polski, ale nie zdołała wykorzystać piłek meczowych w czwartym secie.

Jastrzębianie już w pierwszych akcjach wypracowali sobie przewagę, po asie Jurija Gladyra prowadzili 7:3. Powiększyli różnicę w środkowej części premierowej partii (16:9). Wówczas do gry włączyli się goście, którzy wygrali kilka akcji z rzędu i zmniejszyli różnicę (17:15). Rozpoczęła się zacięta walka, z której zwycięsko wyszli gospodarze. W ważnym momencie asa posłał Tomasz Fornal, po chwili doszedł punktowy blok i było 23:18. W ostatniej akcji seta jastrzębianie zatrzymali atak rywali (25:20). Blok był mocną bronią jastrzębian w tym secie (5–0).

Początek drugiej części meczu to równa gra obu ekip, później przewagę uzyskali goście, którzy poprawili przyjęcie i skuteczniej prezentowali się w ofensywie. Dołożyli też zagrywkę, zaczęło się od asa Klemena Cebulj (8:10), a później kolejnego dołożył Yacine Louati (13:17). Gospodarze ruszyli do odrabiania strat (17:18), ale Resovia przetrzymała napór rywali. Cebulj znów zaskoczył rywali zagrywką (17:20), a w końcówce przyjezdni utrzymali przewagę. Wynik na 20:25 ustalił skutecznym atakiem Louati.

W trzeciej odsłonie wynik oscylował początkowo wokół remisu (14:14). Dwa razy skutecznie zaatakował Tomasz Fornal, blok dołożył Norbert Huber i Jastrzębski Węgiel odskoczył na trzy oczka (17:14). Rzeszowianie złapali kontakt (19:18), ale gospodarze w końcówce znów mieli trzy oczka zaliczki (23:20). Asseco Resovia odrobiła straty i seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Wojnę nerwów wygrali przyjezdni, a seta zamknęły dwa kosztowne błędy jastrzębian (25:27).

Początek czwartego seta toczył się przy minimalnej przewadze ekipy z Rzeszowa (4:6, 7:9). Później goście wygrali trzy akcje z rzędu i po punktowym bloku było 8:12. Dwa błędy jastrzębian jeszcze powiększyły przewagę Resovii (12:17). Jeszcze asa posłał Rafal Szymura (15:18), ale kolejne akcje padły łupem gości (15:21). Mistrzowie Polski znów zerwali się do walki – dwa ataki Fornala, dwa bloki, błąd rywali i Jastrzębski Węgiel złapał kontakt (20:21). Emocje sięgnęły zenitu. Po asie serwisowym Fornala jastrzębianie wyrównali (23:23). Karol Kłos wywalczył piłkę meczową dla gości, ale Szymura skutecznym atakiem rozpoczął rywalizację na przewagi. Tym razem wygrali ją gospodarze, a seta zamknął autowy atak rzeszowian (29:27).

Na początku tie-breaka przewagę mieli jastrzębianie, ale przyjezdni wyrównali (7:7). Po asie serwisowym Jurija Gladyra gospodarze odskoczyli na trzy oczka (11:8). Gdy skutecznie zaatakował Jean Patry, było 13:10. Resovia jeszcze złapała kontakt, ale kosztowny błąd w ataku dał jastrzębianom piłkę meczową (14:12). Jeszcze odpowiedział Klemen Cebulj, ale Torey DeFalco zaserwował w siatkę, kończąc niesamowitą rywalizację w półfinale PlusLigi (15:13).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia:

Najwięcej punktów: Jean Patry (26), Tomasz Fornal (24), Rafał Szymura (16) – Jastrzębski Węgiel; Klemen Cebulj (23), Torey DeFalco (17), Yacine Louati (16) – Asseco Resovia. Goście byli skuteczniejsi w ataku, gospodarze lepiej punktowali zagrywką (8–5) i dominowali w bloku (18–9). MVP: Jean Patry (19/39 = 49% skuteczności w ataku + 2 asy + 5 bloków).

Jastrzębski Węgiel po raz czwarty z rzędu awansował do finału PlusLigi; w trzech poprzednich mierzył się z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i dwukrotnie wygrał (2021, 2023). Tym razem zagra ze zwycięzcą rywalizacji Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa. Asseco Resovia, podobnie jak w poprzednim sezonie, będzie rywalizowała o brązowy medal.

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:2 (25:20, 20:25, 25:27, 29:27, 15:13)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jarosław Macionczyk, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
Asseco Resovia: Yacine Louati, Jakub Kochanowski, Jakub Bucki, Torey DeFalco, Karol Kłos, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Klemen Cebulj, Bartłomiej Mordyl, Łukasz Kozub. Trener: Giampaolo Medei.

Wyniki i skróty meczów:

2024-04-17: Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel 2:3 (32:30, 21:25, 28:30, 25:22, 10:15)
2024-04-20: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:2 (25:20, 20:25, 25:27, 29:27, 15:13)