Pechowa 13. minuta! Polska przegrała z Meksykiem

Towarzyskie spotkanie z Meksykiem było ostatnim tegorocznym występem reprezentacji Polski. Podopieczni Adama Nawałki przegrali na Stadionie Energa w Gdańsku 0:1, a jedyną bramkę meczu zdobył w 13. minucie Raul Jimenez.

Po wywalczeniu awansu do finałów mistrzostw świata 2018 polscy piłkarze mieli rozegrać dwa mecze towarzyskie. W pierwszym zremisowali 0:0 z Urugwajem na PGE Narodowym, w drugim w Gdańsku z reprezentacją Meksyku.

Biało-czerwoni swój ostatni w tym roku mecz zagrali w mocno rezerwowym składzie. Selekcjoner Adam Nawałka nie mógł skorzystać z usług Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika, Kamila Grosickiego, Grzegorza Krychowiaka, Michała Pazdana, czy kontuzjowanych wcześniej Arkadiusza Milika i Łukasza Piszczka.

– Podstawowe założenie jest takie, że zawsze gra się o zwycięstwo. Zamierzamy sprawdzić nowe warianty taktyczne oraz personalne. Przy takich założeniach wynik może wydawać się sprawą drugorzędną, ale postaramy się zrealizować dwa cele w jednym – zwyciężyć oraz przetestować nowe ustawienia – mówił przed meczem Nawałka.

Meksykanie w swym ostatnim towarzyskim spotkaniu zremisowali 3:3 w Brukseli z Belgią. Dwie bramki w tym meczu zdobył Hirving Lozano, a pierwszego gola dla podopiecznych Juana Carlosa Osorio strzelił z karnego Andres Guardado. Reprezentacja Meksyku przyjechała do Gdańska mocno osłabiona, m.in bez Javiera Hernandeza, Edsona Alvareza i Giovaniego dos Santosa w składzie.

Konfrontację lepiej rozpoczęli goście, którzy w 5. minucie stworzyli pierwszą groźną sytuację. Wojciech Szczęsny zdołał jednak obronić strzał Raula Jimeneza, który uderzył piłkę głową po dośrodkowaniu Jonathana dos Santosa z prawej strony.

13. minuta okazała się pechowa dla Polaków. W zamieszaniu w polu karnym gospodarzy, obrońcy nie potrafili wybić piłki, która po chwili trafiła do Jimeneza, a gracz Benfiki mocnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Szczęsnemu. Meksykanin zdobył swą... 13. bramkę w narodowych barwach.

Goście mieli przewagę, jednak podopieczni trenera Nawałki tworzyli groźniejsze sytuacje pod bramką rywali. Jeszcze przed przerwą mieli kilka szans na wyrównanie. W 20. minucie, w ogromnym zamieszaniu w meksykańskim polu karnym po dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego z rzutu wolnego, najpierw obrońcy zablokowali strzał Karola Linettego, a po strzale Tomasza Kędziory piłka poszybowała nad poprzeczką. W 32. minucie po akcji Macieja Makuszewskiego i Macieja Rybusa doskonałej okazji nie wykorzystał Zieliński.

Drugą połowę Polacy rozpoczęli z animuszem, w 50. minucie po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Linetty uderzył zza pola karnego, piłka minęła jednak słupek bramki rywali. Siedem minut później Makuszewski zagrał do wbiegającego w pole karne Rybusa, ale jego strzał z ostrego kąta zatrzymał bramkarz rywali. Z biegiem czasu ten animusz jednak opadł, spadło tempo gry, a przyjezdni opanowali sytuację i dowieźli przewagę do końca. Gospodarzom nie pomógł nawet Jakub Błaszczykowski, który zagrał przez ostatni kwadrans.

Polska – Meksyk 0:1 (0:1)
Bramka: Jimenez 13

Polska: Wojciech Szczęsny (C) – Artur Jędrzejczyk (46. Paweł Wszołek), Thiago Cionek, Jarosław Jach – Tomasz Kędziora, Krzysztof Mączyński, Karol Linetty (62. Rafał Wolski), Maciej Rybus (83. Rafał Kurzawa) – Maciej Makuszewski (76. Jakub Błaszczykowski), Piotr Zieliński - Jakub Świerczok (71. Mariusz Stępiński).

Meksyk: Jose de Jesus Corona – Carlos Salcedo (46. Nestor Araujo), Hugo Ayala (46. Cesar Montes), Hector Moreno (63. Carlos Vela), Jesus Gallardo - Miguel Layun, Diego Reyes, Jonathan dos Santos (74. Omar Govea), Andres Guardado (C) - Javier Aquino (46. Hirving Lozano), Raul Jimenez (46. Oribe Peralta).

Sędzia: Oliver Drachta (Austria). Widzów: 32 736.

Mecz zakończony
Polska
0:1
Meksyk
Zapis relacji
Relacja zakończona

['90+3] POLSKA – MEKSYK 0:1 Koniec meczu! Polska przegrała w Gdańsku z Meksykiem...

['90] POLSKA – MEKSYK 0:1 Trzy minuty doliczył arbiter.

['88] POLSKA – MEKSYK 0:1 Polscy obrońcy oddalili niebezpieczeństwo po groźnej kontrze gości.

['83] POLSKA – MEKSYK 0:1 Za Macieja Rybusa wszedł Rafał Kurzawa.

['79] POLSKA – MEKSYK 0:1 Groźnie pod polską bramką! Rzut rożny dla gości po strzale Oribe Peralty.

['77] POLSKA – MEKSYK 0:1 Rzut wolny, później rzut rożny dla Meksyku, ale Polacy oddalili zagrożenie.

['75] POLSKA – MEKSYK 0:1 Jakub Błaszczykowski zmienił Macieja Makuszewskiego.

['73] POLSKA – MEKSYK 0:1 Kolejna zmiana w ekipie gości. Boisko opuścił Jonathan dos Santos, wszedł Omar Govea.

['71] POLSKA – MEKSYK 0:1 Jakub Świerczok zmieniony przez Mariusza Stępińskiego.

['69] POLSKA – MEKSYK 0:1 Jakub Świerczok był faulowany przed polem karnym rywali, jednak arbiter nie dostrzegł przewinienia meksykańskich obrońców.

['67] POLSKA – MEKSYK 0:1 Rzut rożny dla gości po kiksie Jarosława Jacha.

['63] POLSKA – MEKSYK 0:1 Carlos Vela zmienił Hectora Moreno i chwilę po wejściu popisał się niecelnym strzałem.

['62] POLSKA – MEKSYK 0:1 Rafał Wolski zmienił Karola Linettego.

['57] POLSKA – MEKSYK 0:1 Maciej Makuszewski zagrał do wbiegającego w pole karne Macieja Rybusa, ale jego strzał z ostrego kąta zatrzymał bramkarz rywali.

['56] POLSKA – MEKSYK 0:1

Polska - Meksyk: Jędrzejczyk zniszczył latającą piłkę (WIDEO)

Artur Jędrzejczyk po kilku tygodniach nieobecności w reprezentacji Polski spowodowanej kontuzją powrócił i od razu jest o nim głośno. Obrońca Legii znalazł się w wyjściowym składzie na Meksyk, jednak tuż przed meczem... zniszczył nietypowy element dekoracji stadionu w Gdańsku!

['54] POLSKA – MEKSYK 0:1 Znów inicjatywę przejmują goście. Maciej Rybus wybił piłkę na rzut rożny po akcji Hirvinga Lozano.

['50] POLSKA – MEKSYK 0:1 Pierwsza groźna sytuacja w tej połowie. Po rzucie rożnym Karol Linetty uderzył zza pola karnego, piłka minęła jednak słupek bramki rywali.

['46] POLSKA – MEKSYK 0:1 Rozpoczynamy drugą połowę!

Zmiany: Paweł Wszołek za Artur Jędrzejczyka (Polska), Nestor Araujo za Carlosa Salcido, Oribe Peralta za Raula Jimeneza, Hirving Lozano za Javiera Aquino, Cesar Montes za Guillermo Ochoe (Meksyk).

Bardzo ciekawe starcie na San Siro:

El. MŚ 2018: Włochy - Szwecja. Relacja i wynik na żywo

Po porażce w Sztokholmie 0:1 sytuacja reprezentacji Włoch jest ciężka. Azzurri nie opuścili mundialu od 1958 roku, więc ciężko sobie wyobrazić, żeby mogło zabraknąć ich w Rosji. Szwedzi zrobią wszystko, aby tak właśnie się stało. Relacja na żywo i wynik meczu Włochy - Szwecja na Polsatsport.pl.

['45] POLSKA – MEKSYK 0:1 Szybka kontra Polaków nie przyniosła powodzenia. Koniec pierwszej połowy. Do przerwy 0:1!

['44] POLSKA – MEKSYK 0:1 Rywale zablokowali strzał Krzysztofa Mączyńskiego zza pola karnego.

['41] POLSKA – MEKSYK 0:1 Jakub Świerczok strzelił po ziemi, ale Jose Corona nie miał kłopotów z interwencją.

['38] POLSKA – MEKSYK 0:1 Znów gra toczy się na połowie Polaków, ale z przewagi gości niewiele wynika.

['33] POLSKA – MEKSYK 0:1 Wreszcie, po dłuższym okresie zastoju, doczekaliśmy się dobrej akcji w wykonaniu Polaków. Maciej Makuszewski zagrał do Macieja Rybusa, ten wyłożył piłkę do Piotra Zielińskiego, który strzałem z okolicy dziesiątego metra posłał piłkę nad poprzeczką.

['30] POLSKA – MEKSYK 0:1 Wyraźna przewaga gości w tej części meczu, brak jednak groźnych sytuacji pod bramką Wojciecha Szczęsnego.

['28] POLSKA – MEKSYK 0:1 Kolejna akcja gości, Tomasz Kędziora wybił dośrodkowanie Javiera Aquino na rzut rożny.

['25] POLSKA – MEKSYK 0:1 Polacy przez dłuższą chwilę zamknięci na własnej połowie.

['20] POLSKA – MEKSYK 0:1 Rzut wolny dla gospodarzy po faulu na Macieju Rybusie. Ogromne zamieszanie w meksykańskim polu karnym po dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego, zakończone strzałem Tomasza Kędziory nad poprzeczką.

['17] POLSKA – MEKSYK 0:1 Nieudane dośrodkowanie w wykonaniu Macieja Makuszewskiego.

['13] POLSKA – MEKSYK 0:1 GOL!!! Raul Jimenez! 13. minuta pechowa dla Polaków. Zamieszanie w polu karnym gospodarzy, piłka, której nie potrafili wybić obrońcy trafiła do Raula Jimeneza, a gracz Benfiki mocnym strzałem pod poprzeczke nie dał szans Wojciechowi Szczęsnemu. Meksykanin zdobył swą... 13. bramkę w narodowych barwach.

['10] POLSKA – MEKSYK 0:0 Na trybunach gdańskiego stadionu nie zabrakło również meksykańskich kibiców:

['7] POLSKA – MEKSYK 0:0 Faul na Piotrze Zielińskim na wysokości pola karnego. Maciej Rybus sprytnie uderzył z rzutu wolnego, ale bramkarz gości zdołał wybić piłkę na rzut rożny.

['5] POLSKA – MEKSYK 0:0 Pierwsza groźna akcja w tym meczu. Wojciech Szczęsny obronił strzał głową Raula Jimeneza po dośrodkowaniu Jonathana dos Santosa z prawej strony.

['5] POLSKA – MEKSYK 0:0 Meksykanie częściej utrzymują się przy piłce w pierwszych, spokojnych minutach tego meczu.

POLSKA – MEKSYK 0:0 Rozpoczynamy ostatni mecz reprezentacji Polski w 2017 roku!

Dotychczasowe mecz Polski z Meksykiem:

05.08.1973, Los Angeles: Meksyk - Polska 0:1 (0:0)
08.08.1973, Monterrey: Meksyk - Polska 1:2 (0:0)
10.06.1978, Rosario: Polska - Meksyk 3:1 (1:0) MŚ
05.02.1985, Queretaro: Meksyk - Polska 5:0 (3:0)
14.02.1989, Puebla: Meksyk - Polska 3:1 (2:0)
27.04.2005, Chicago: Meksyk - Polska 1:1 (0:0)
02.09.2011, Warszawa: Polska - Meksyk 1:1 (1:1)

Bilans: 7 meczów; 3 zwycięstwa Polski - 2 remisy - 2 porażki; bramki: 9-12.

Czas na hymny obu państw.

W Polsacie Sport rozpoczyna się transmisja arcyciekawego meczu barażowego o awans do finałów MŚ Włochy - Szwecja. Przypomnijmy, że w pierwszym meczu Szwedzi wygrali 1:0.

El. MŚ 2018: Włochy - Szwecja. Transmisja w Polsacie Sport

Apokalipsa, katastrofa - Włosi prześcigają się w szukaniu wielkich słów, które miałyby określić ich ewentualny brak awansu do mistrzostw świata w Rosji. Po porażce 0:1 w pierwszym meczu barażowym ze Szwecją są pod ścianą. Wyliczają też koszty - cały rynek piłkarski straciłby na tym minimum 80 milionów euro!

Jesteśmy gotowi! #polmex🇵🇱🇲🇽 #reprezentacjaPolski #kadra #gdansk #stadionenerga

A post shared by Polsatsport.pl (@polsatsport.pl) on Nov 13, 2017 at 11:27am PST

Składy:

Polska: 1-Wojciech Szczęsny (kapitan) – 3-Artur Jędrzejczyk, 4-Thiago Cionek, 25-Jarosław Jach – 21-Tomasz Kędziora, 19-Piotr Zieliński, 5-Krzysztof Mączyński, 8-Karol Linetty, 17-Maciej Makuszewski, 13-Maciej Rybus – 28-Jakub Świerczok.

Meksyk: 1-Jose de Jesus Corona – 3-Carlos Salcedo, 4-Hugo Ayala, 15-Hector Moreno, 16-Jesus Gallardo - 7-Miguel Layun, 5-Diego Reyes, 6-Jonathan dos Santos, 18-Andres Guardado (kapitan) - 20-Javier Aquino, 9-Raul Jimenez.

Sędzia: Oliver Drachta (Austria).

Polska - Meksyk: Nawałka podał skład

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka ogłosił skład na towarzyski mecz z Meksykiem. W podstawowej jedenastce znaleźli się między innymi Tomasz Kędziora i Jakub Świerczok. W porównaniu do wcześniejszych meczów, podstawowa jedenastka na Meksyk wygląda bardzo eksperymentalnie. Będzie to doskonała okazja, by sprawdzić zmienników Kamila Glika, Grzegorza Krychowiaka, Kamila Grosickiego czy Roberta Lewandowskiego.

Polska - Meksyk. Skrót ostatniego meczu naszych rywali

Mecz Polska - Meksyk w Gdańsku to ostatni występ polskiej reprezentacji w 2017 roku. Podopieczni selekcjonera Adama Nawałki zagrają z wymagającym rywalem, który w poprzednim spotkaniu zremisował 3:3 w Brukseli z Belgią. Zobacz skrót meczu. Dwie bramki dla reprezentacji Meksyku zdobył w tej konfrontacji 22-letni napastnik PSV Eindhoven Hirving Lozano, a pierwszego gola strzelił z rzutu karnego Andres Guardado.

Polska - Meksyk: Znamy skład?!

Wielu kibiców zastanawiało się, czy Adam Nawałka pójdzie za ciosem i w spotkaniu z Meksykiem po raz kolejny postawi na ustawienie z trójką obrońcami. Teraz wiemy, że tak też się stanie: Polacy zagrają w takiej formacji jak z Urugwajem, choć zmienią się wykonawcy.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska – Meksyk. Początek spotkania o godzinie 20.45.