Przez kilka ostatnich tygodni na portalu Polsatsport.pl można było słuchać typowań dziennikarzy oraz ekspertów zarówno Polsatu oraz Przeglądu Sportowego. Każdy z nich wymienił swoją "10", na podstawie której dokonaliśmy analizy. Kto zatem był najczęściej typowany do czołowych lokat?

 

Wszystko wskazuje na to, że losy pierwszego miejsca rozstrzygną się pomiędzy Bartoszem Kurkiem i Kamilem Stochem. Dla obu panów 2018 rok był fenomenalny.

 

Ten pierwszy wywalczył złoty medal siatkarskich mistrzostw świata wraz z Reprezentacją Polski, samemu zostając MVP turnieju. Drugi zdobył mistrzostwo olimpijskie w Pjongczangu, a także sięgnął po Kryształową Kulę w Pucharze Świata.

 

Wymienione osiągnięcia sprawiają, że ciężko jest wytypować triumfatora. Dylemat mieli też z pewnością nasi eksperci. W swoich typowaniach wskazywali obu zawodników na pierwszym miejscu dokładnie tyle samo razy - sześć. Kurek byłby wyżej, ale w oczach niektórych dziennikarzy - na uznanie zasłużył także kapitan siatkarskiej kadry Michał Kubiak, który dwa razy wskoczył na pierwsze miejsce.

 

Nie ma niemal eksperta, który nie wytypowałby na podium kogoś z dwójki Stoch-Kurek. Pierwsze miejsce siatkarza wskazują m.in. redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Przemysław Rudzki oraz Dyrektor ds. Sport w Telewizji Polsat Marian Kmita. Na skoczka stawiają między innymi Tomasz Wójtowicz i Michał Pol. Obaj sportowcy nie znaleźli uznania tylko w oczach dwóch typujących. Skoczka narciarskiego poza podium widzą Tomasz Smokowski oraz Przemysław Iwańczyk, natomiast Robert Błoński i Bożydar Iwanow w trójce nie umieścili naszego siatkarza.

 

Co ciekawe, aż siedmiokrotnie na trzecim miejscu wytypowana została Justyna Święty-Ersetic, która w 2018 roku zdobyła złoto mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów. Ponadto, Bogdan Rymanowski, Bożydar Iwanow, a także Tomasz Smokowski widzą 26-latkę w roli triumfatora plebiscytu, a Przemysław Iwańczyk umieścił ją na drugiej pozycji.

 

Kurek, Stoch, Święty-Ersetic - czy tak będzie wyglądać pierwsza trójka? A co z pozostałymi lokatami? W czołowej "10" miejsce powinni znaleźć m.in. Andrzej Bargiel (pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2), żużlowiec Bartosz Zmarzlik (indywidualny wicemistrz świata), Adam Kszczot (mistrz Europy w biegu na 800 metrów), czy inny z naszych siatkarskich mistrzów świata - Michał Kubiak.

 

2018 rok nie należał do polskich piłkarzy, więc próżno w czołówce szukać Roberta Lewandowskiego, który jedynie według Roberta Błońskiego z Przeglądu Sportowego powinien zająć drugie miejsce. Szanse na to wydają się być jednak znikome, aczkolwiek o wszystkim i tak zadecydują kibice. Wówczas dowiemy się, który z naszych ekspertów trafił w "10" - dosłownie i w przenośni...

 

Poniżej prezentujemy zbiorcze zestawienie typowań pierwszej trójki na Najlepszego Sportowca 2018 roku według naszych ekspertów:

 

Marian Kmita: 1. Kurek 2. Stoch 3. Włodarczyk 

Robert Błoński: 1. Stoch 2. Lewandowski 3. Święty-Ersetic
Michał Pol: 1. Stoch 2. Kurek 3. Święty-Ersetic
Przemysław Rudzki: 1. Kurek 2. Stoch 3. Święty-Ersetic
Marcin Feddek: 1. Stoch 2. Kurek 3. Zmarzlik
Łukasz Kadziewicz: 1. Kurek 2. Stoch 3. Święty-Ersetic
Jerzy Mielewski: 1. Kubiak 2. Kurek 3. Stoch
Mateusz Borek: 1. Stoch 2. Kurek 3. Święty-Ersetic
Bogdan Rymanowski: 1. Święty-Ersetic 2. Stoch 3. Kurek
Roman Kołtoń: 1. Kurek 2. Stoch 3. Święty-Ersetic
Przemysław Iwańczyk: 1. Kurek 2. Święty-Ersetic 3. Kubiak
Karolina Szostak: 1. Kurek 2. Kubiak 3. Stoch
Maciej Petruczenko: 1. Bargiel 2. Stoch 3. Kurek
Marek Magiera: 1. Kubiak 2. Kurek 3. Stoch
Tomasz Wójtowicz: 1. Stoch 2. Kurek 3. Kszczot
Bożydar Iwanow: 1. Święty-Ersetic 2. Stoch 3. Kubiak
Paulina Chylewska: 1. Stoch 2. Kurek 3. Święty-Ersetic
Tomasz Smokowski: 1. Święty-Ersetic 2. Kszczot 3. Kurek

 

Kto był najczęściej typowany na podium?

 

Bartosz Kurek (siatkówka) - 6 razy pierwszy, 7 razy drugi, 3 razy trzeci

Kamil Stoch (skoki narciarskie) - 6 razy pierwszy, 6 razy drugi, 3 razy trzeci
Justyna Święty-Erestic (lekkoatletyka) - 3 razy pierwsza, raz druga, 7 razy trzecia
Michał Kubiak (siatkówka) - 2 razy pierwszy, 2 razy drugi, 2 razy trzeci
Andrzej Bargiel (narciarstwo ekstremalne) - raz pierwszy, 0 razy drugi, 0 razy trzeci
Adam Kszczot (lekkoatletyka) - 0 razy pierwszy, raz drugi, raz trzeci
Robert Lewandowski (piłka nożna) - 0 razy pierwszy, raz drugi, 0 razy trzeci
Bartosz Zmarzlik (żużel) - 0 razy pierwszy, 0 razy drugi, raz trzeci

Anita Włodarczyk (lekkoatletyka) - 0 razy pierwsza, 0 razy druga, raz trzecia