Szef piłkarskiej federacji USA podał się do dymisji

Piłka nożna
Szef piłkarskiej federacji USA podał się do dymisji
fot. PAP/EPA
Szef piłkarskiej federacji USA Carlos Cordeiro podał się do dymisji.

Szef piłkarskiej federacji USA Carlos Cordeiro podał się do dymisji. Jest ona pokłosiem oskarżeń zawodniczek o dyskryminację płacową. Jego miejsce zajęła Cindy Parlow Cone, która do tej pory pełniła funkcję wiceprezesa USSF.

Z ośmiu dotychczas rozegranych mistrzostw świata reprezentantki USA wygrały cztery (1991, 1999, 2015, 2019) i nigdy nie zajęły miejsca niższego niż trzecie. Jeszcze większe sukcesy odnosiły w igrzyskach olimpijskich, triumfując w czterech z pięciu turniejów. Tylko w Sydney w 2000 roku musiały zadowolić się srebrnym medalem po porażce w finale z Norweżkami.

 

Piłkarki w ubiegłym roku pozwały do sądu macierzystą federację, wskazując na przepaść finansową, jaka dzieli je w porównaniu z męską drużyną narodową, która do takich sukcesów nigdy nawet się nie zbliżyła. Domagają się ponad 66 mln dolarów odszkodowania.

 

PZPN nie zawiesił rozgrywek. Przygotował plan awaryjny

 

Kilka dni temu na jaw wyszła linia obrony przyjęta przez federację. W dokumentach przesłanych do sądu w Los Angeles USSF stanął na stanowisku, że piłkarki są słabsze fizycznie i mają mniej obowiązków niż piłkarze. Wywołało to burzę w USA. Zawodniczki publicznie poparła część największych sponsorów federacji oraz piłkarzy.

 

W środę Cordeiro przeprosił za taką argumentację i poinformował, że USSF będzie teraz reprezentowała inna kancelaria prawna. Dzień później podał się do dymisji. - Taki język jest obraźliwy i spowodował wiele bólu. To czyn nie do zaakceptowania i niewybaczalny. Nie miałem możliwości w całości przeczytać wysłanych do sądu dokumentów i biorę pełną odpowiedzialność za to, że tego nie zrobiłem. Gdybym przeczytał, to sprzeciwiłbym się takim sformułowaniom - napisał Cordeiro.

 

Zobacz: Trzech piłkarzy Leicester City z podejrzeniem koronawirusa!

 

Cone jest pierwszą kobietą na stanowisku prezesa USSF. 41-latka w drużynie narodowej rozegrała 158 spotkań i zdobyła w nich 75 goli. W dorobku ma jedno mistrzostwo świata i dwa złote medale olimpijskie. Proces w sprawie dyskryminacji płacowej ma się rozpocząć 5 maja.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie