Przełomowe porozumienie w Wiśle Kraków. Inwestorzy przejmą klub

Piłka nożna
Przełomowe porozumienie w Wiśle Kraków. Inwestorzy przejmą klub
fot. Cyfrasport
Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski przejmują zasłużony i... zadłużony klub

Towarzystwo Sportowe Wisła i Wisła Kraków SA doszły do porozumienia. Podpisano stosowne dokumenty, a to oznacza, że Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski zaczynają przejmować klub. Cały proces ma zakończyć się w ciągu najbliższego tygodnia.

Porozumienie Wisły Kraków SA, której zespół występuje w piłkarskiej Ekstraklasie z Towarzystwem Sportowym Wisła Kraków dotyczy użytkowania nazwy i herbu klubu. Formalnym właścicielem spółki piłkarskiej jest TS Wisła, ale od stycznia ubiegłego roku nie sprawuje w niej formalnej władzy. Ta została przekazana Błaszczykowskiemu, Jażdżyńskiemu i Królewskiemu, gdy ci wsparli zadłużoną spółkę pożyczką w wysokości 4,5 miliona złotych.

 

Rozmowy i negocjacje dotyczące przejęcia akcji Wisły przez tych inwestorów trwały ponad rok. Głównym problemem było właśnie prawo do użytkowania nazwy i herbu, które do tej pory były w wyłącznym posiadaniu Towarzystwa Sportowego.

 

Szykuje się sensacyjny powrót Piątka do Włoch! Trafi z powrotem… do Mediolanu?

 

Władze Wisły SA za pośrednictwem oficjalnej strony klubowej poinformowało, że 31 marca 2020 roku w Krakowie doszło do podpisania szeregu umów zapewniających prowadzącej sekcję piłkarską spółce Wisła Kraków SA pięćdziesięcioprocentowy udział w prawach do nazwy i historycznego herbu.

 

 

Strony podpisały także porozumienie dotyczące przyszłej wieloletniej współpracy w dziedzinie marketingu obydwu podmiotów składających się na klub Wisła Kraków. Obejmuje ono znaki słowne "„Wisła Kraków" i "TS Wisła" oraz znak słowno-graficzny "TS Wisła 1906", czyli historyczny herb klubu. Wszystkie będą mogły być wykorzystywane zarówno przez spółkę, jak i stowarzyszenie w kontekście prowadzonych przez te podmioty sekcji sportowych.

 

Poinformowano także, że po podpisaniu dokumentów, na ręce przedstawicieli zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła złożone zostało oświadczenie panów Błaszczykowskiego, Jażdżyńskiego i Królewskiego, którzy rozpoczynają proces przejęcia przez nich akcji Wisła Kraków SA.

 

- Obydwie strony dołożą wszelkich starań, aby do transakcji doszło w ciągu tygodnia – zadeklarowano.

 

Wisła Kraków to 13-krotny mistrz Polski. Od kliku lat klub zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi. Na przełomie 2018/19 roku był bliski bankructwa, gdy nie doszła do skutku sprzedaż piłkarskiej spółki luksembursko-brytyjskiemu konsorcjum funduszy inwestycyjnych.

 

Zuchwała kradzież w domu byłego reprezentanta Anglii. Piłkarz był więziony

 

Wówczas w ratowanie klubu zaangażował się tercet: Błaszyczkowski, Jażdżyński i Królewski. Pod ich kierownictwem w 2019 roku Wisła SA wygenerowała 6,204 mln zysku netto. Z tego 5,5 miliona uzyskano z działalności transferowej. Zysk ten był wyższy od planowanego o 1,5 miliona złotych. Realne zadłużenie zredukowano o blisko 10 mln i wynosi ono obecnie 28 mln.

 

Obecna Wisła, jak i inne kluby, może zmierzyć się z kolejnymi problemami finansowymi ze względu na pandemię koronawirusa i zawieszenie rozgrywek ligowych. Piłkarze i trenerzy zadeklarowali już gotowość do uczestnictwa w programie oszczędnościowym, który pozwoli utrzymać płynność finansową.

 

Kibice mogą wspierać Wisłę kupując akcje piłkarskiej spółki poprzez platformę internetową prawdziwawisla.pl. W publicznej emisji wystawionych zostało 4 280 akcji po 100 złotych. Z tej formy pomocy skorzystało już ponad sześć tysięcy osób, a klub pozyskał już blisko dwa miliony złotych.

 

Wisła zajmuje obecnie 13. miejsce w tabeli 16-zespołowej PKO Ekstraklasy.

WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie