Dwaj siatkarze Trefla Gdańsk wyleczeni z koronawirusa

Siatkówka
Dwaj siatkarze Trefla Gdańsk wyleczeni z koronawirusa
Fot. Cyfrasport
Prezes Trefla Gdańsk musi mieć pewność, że zawodnicy nie ryzykują zdrowia powrotem do treningów.

Trefl Gdańsk stopniowo otrzymuje wyniki kolejnych testów na obecność SARS-CoV-2. Dwóch zawodników i jeden członek sztabu, którzy byli zakażeni koronawirusem, mają już wyniki ujemne i wyleczyli się z choroby. Niestety zakażenie potwierdzono u jeszcze jednego z graczy, który pierwotnie miał wynik ujemny.

Pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 w drużynie Trefla Gdańsk stwierdzono dwa tygodnie temu, w piątek 24 lipca. Testy przeprowadzane wówczas w dniach 27-28 lipca potwierdziły obecność wirusa u 11 zawodników oraz trzech członków sztabu szkoleniowego. Ujemne wyniki otrzymało wówczas czterech graczy oraz trzech innych członków sztabu. Ponieważ u jednego z zawodników z ujemnym testem pojawiła się podwyższona temperatura, sanepid zadecydował o powtórzeniu badania. Gdy powtórne badanie dało wynik dodatni, wymazy były jeszcze raz pobierane także od pozostałych trzech ujemnych siatkarzy oraz trzech członków sztabu.

 

Niestety u jednego z nich powtórny test także dał w piątek dodatni rezultat, więc ogólna liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 w drużynie Trefla Gdańsk wzrosła do 16 – 13 zawodników i trzech członków sztabu. U pozostałych osób, które miały profilaktycznie powtarzane badania (dwóch zawodników i trzy osoby ze sztabu) potwierdziły się wyniki ujemne.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie ma pieniędzy dla siatkarzy. Stocznia Szczecin przegrała proces

 

W drugiej połowie tego tygodnia testy zaczęły być powtarzane także u zawodników, u których 10-11 dni temu stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. By w pełni wykluczyć dalszą obecność wirusa w ich organizmach, każdy ma pobierane dwa wymazy w odstępie 24 godzin i oba te badania muszą dać wynik ujemny. Do tej pory klub otrzymał trzy takie wyniki – dwóch zawodników i jednego członka sztabu – i są one ujemne, czyli u osób tych nie stwierdza się już zakażenia. Teraz Trefl Gdańsk czeka na resztę wyników, a oczywiście dłużej w izolacji przebywać będzie ta dwójka zawodników, u których SARS-CoV-2 potwierdzono dopiero w tym tygodniu.

 

– Dziś mamy pierwsze dobre informacje o ujemnych wynikach badań kontrolnych osób, które były zakażone. Niestety jeszcze są one przeplatane tą wiadomością o stwierdzeniu zakażenia u kolejnego z siatkarzy. Mam jednak ogromną nadzieję, że w następnych dniach będziemy dowiadywać się o coraz większej liczbie zawodników i członków sztabu, którzy nie są już zakażeni. Czekamy na wyniki testów i w zależności od ich rezultatów podejmowane będą decyzje o powrocie w przyszłym tygodniu do treningów. Przed wznowieniem zajęć będziemy jeszcze powtarzać badania sportowe, które zawodnicy mieli wykonywane na początku okresu przygotowawczego. Musimy mieć pewność, że wirus nie zostawił śladów w ich organizmach i nie ryzykują oni zdrowia powrotem do treningów – mówi prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski.

 

Łącznie w drużynie Trefla Gdańsk pojawiło się 16 zarażeń. Po pozytywnej wiadomości o wyleczeniu trójki chorych w zespole Trefla Gdańsk zakażonych pozostaje 13 osób. Informacje o zakażeniach wśród drużyn PlusLigi pojawiły się także w Aluronie CMC Warta Zawiercie gdzie zakażony został jeden siatkarz, a cały zespół został poddany kwarantannie.

PI, treflgdansk.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie