Włoski koncert ZAKSY! Mistrz Polski ograł siatkarskiego giganta

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinału Ligi Mistrzów siatkarze Cucine Lube Civitanova przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany 3 marca w Hali Azoty.

Siatkarze ZAKSY efektownie rozpoczęli to spotkanie (0:4, 1:6), ale gospodarze bardzo szybko opanowali sytuację i odrobili straty (8:8). W dalszej części seta siatkarze Lube długo utrzymywali minimalną przewagę. Kędzierzynianie odrobili straty po technicznym ataku Aleksandra Śliwki (19:19), a gdy przyjmujący szczęśliwie skończył atak z drugiej linii, było 20:21. Dobra gra blokiem pozwoliła utrzymać przewagę w kolejnych akcjach. Piłkę setową dał gościom zepsuty serwis rywali (22:24), a w ostatniej akcji seta Kamil Semeniuk zaatakował po bloku gospodarzy (23:25).

Taki obrót sprawy mocno podrażnił gospodarzy, którzy w drugim secie zdominowali przebieg wydarzeń na boisku. Zaczęli budować przewagę od stanu 6:6 i nie pozwolili rywalom dojść do głosu. Mocną bronią Lube były serwisy (4–0 w punktowych zagrywkach w całym secie); gospodarze byli również bardzo skuteczni w ataku. Wynik rozjechał się na niekorzyść kędzierzynian (19:12), a w końcówce siatkarze Lube kontrolowali sytuację. As serwisowy Osmany Juantoreny, punktowy blok oraz atak Kamila Rychlickiego przyniosły im decydujące punkty (25:14)

W trzeciej odsłonie inicjatywę odzyskali siatkarze z Kędzierzyna-Koźla. Sygnał do ataku dał asem serwisowym Śliwka (2:4), później goście dobrze prezentowali się również w bloku i odskoczyli rywalom (4:9). Lube goniło wynik i odrobiło straty, gdy skutecznym atakiem popisał się Marlon Yant (16:16). Końcówka należała jednak do kędzierzynian, którzy wygrali trzy ostatnie akcje tego seta. Łukasz Kaczmarek zaatakował po bloku, Semeniuk zablokował Rychlickiego, a Jakub Kochanowski zamknął seta asem serwisowym (21:25).

Podopieczni trenera Nikoli Grbicia zaliczyli dobre otwarcie również w kolejnej partii (1:4), ale gospodarze szybko wrócili do gry (8:6, 12:8 – po dobrych zagrywkach Robertlandy Simona). Kędzierzynianie błyskawicznie odrobili straty (12:12) i rozpoczęła się wyrównana walka. Dwa asy serwisowe Semeniuka i skuteczny atak Śliwki sprawiły, że goście odskoczyli na trzy oczka (17:20). Lube odpowiedziało asem serwisowym Simona (20:21), końcówka należała jednak do ZAKSY. Piłkę meczową wywalczył Kaczmarek, a as serwisowy Śliwki dał ekipie z Kędzierzyna-Koźla ostatni punkt (21:25).

Najwięcej punktów: Kamil Rychlicki (17), Robertlandy Simon (14), Osmany Juantorena (14), Joandry Leal (13) – Lube; Kamil Semeniuk (21), Aleksander Śliwka (17), Łukasz Kaczmarek (15), Jakub Kochanowski (11) – ZAKSA. Mocną bronią gospodarzy była zagrywka (11–6, 5 asów Simon), a goście imponowali w bloku (7–12). MVP: Kamil Semeniuk (14/24 = 58% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 5 punktowych bloków).

Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w środę 3 marca w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Grupa Azoty by awansować, musi ugrać minimum jeden punkt; w przypadku porażki 1:3 lub 0:3 zadecyduje "złoty set". Zwycięzca tej rywalizacji zmierzy się w półfinale z lepszym z pary PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań.

Lube: Robertlandy Simon, Luciano De Cecco, Osmany Juantorena, Simone Anzani, Kamil Rychlicki, Joandry Leal – Fabio Balaso (libero) oraz Jan Hadrava, Marlon Yant, Enrico Diamantini. Trener: Ferdinando De Giorgi.
ZAKSA: David Smith, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Dominik Depowski. Trener: Nikola Grbić.

Wyniki, terminarz i plan transmisji ćwierćfinałów Ligi Mistrzów siatkarzy:

2021-02-23: Leo Shoes Modena – Sir Sicoma Monini Perugia 3:0 (25:21, 25:18, 25:22)
2021-02-24: Cucine Lube Civitanova – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (23:25, 25:14, 21:25, 21:25)
2021-02-24: PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-02-25: Berlin Recycling Volleys – Itas Trentino (czwartek, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport News).

Spotkania rewanżowe zostaną rozegrane w dniach 2–4 marca.