Zbigniew Boniek wiceprezydentem UEFA

Piłka nożna
Zbigniew Boniek wiceprezydentem UEFA
fot. Cyfrasport
Zbigniew Boniek wiceprezydentem UEFA.

Podczas wtorkowego Kongresu w szwajcarskim Montreux Zbigniew Boniek został mianowany przez Komitet Wykonawczy wiceprezydentem UEFA. Jego kadencja ma potrwać cztery lata. - To wielkie docenienie dotychczasowej działalności - napisał na Twitterze sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki.

Wcześniej Boniek został ponownie wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA. Obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej zasiada we władzach europejskiej federacji od 2017 roku. 

 

- Cieszę się, że moja czteroletnia praca w Komitecie Wykonawczym, projekty, jakie zgłaszałem zostały docenione i wybrano mnie na jednego z czterech wiceprezydentów UEFA. Zawsze to jakaś forma docenienia pracy. Dostałem 87 procent głosów, choć nie prowadziłem żadnej kampanii wyborczej - powiedział Boniek w rozmowie z Interią.

 

Do obowiązków Komitetu Wykonawczego należy np. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.

Zobacz także: Zbigniew Boniek ponownie wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA

 

KW jest najwyższym organem wykonawczym UEFA, jego skład tworzą prezydent UEFA, 16 innych członków wybranych przez Kongres UEFA (w tym pięciu wiceprezydentów), a także dwóch działaczy nominowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA) i jeden przez Ligi Europejskie (EL).

 

Kadencja członków Komitetu Wykonawczego trwa cztery lata, ale co dwa lata wybiera się połowę tego gremium. Tym razem o osiem z 16 miejsc ubiegało się dziewięciu kandydatów, w tym niektórzy w ramach reelekcji.

 

Oprócz Bońka, który otrzymał 47 głosów, ponownie zostali wybrani we wtorek: Szwed Karl-Erik Nilsson (52), Anglik David Gill (48), Niemiec Rainer Koch (47) i Turek Servet Yardimci (47). Natomiast z działaczy, którzy nie zasiadali w poprzedniej kadencji: Włoch Gabriele Gravina (53), Rosjanin Aleksander Diukow (50) i Holender Just Spee (31).

 

Wybory przegrał natomiast Belg Mehdi Bayat - 14 głosów.

 

Boniek jest drugim Polakiem w historii Komitetu Wykonawczego, po Leszku Rylskim (1956-64 i 1966-68), zmarłym w 2015 roku w wieku 95 lat. 

 

jb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie