Tokio 2020: Stołeczny związek lekarzy apeluje o odwołanie igrzysk

Inne
Tokio 2020: Stołeczny związek lekarzy apeluje o odwołanie igrzysk
fot. PAP/EPA
Zrzeszający około sześciu tysięcy lekarzy tokijski związek zawodowy dołączył do nasilających się apeli o odwołanie lub przełożenie mających się rozpocząć 23 lipca igrzysk olimpijskich w stolicy Japonii.

Zrzeszający około sześciu tysięcy lekarzy tokijski związek zawodowy dołączył do nasilających się apeli o odwołanie lub przełożenie mających się rozpocząć 23 lipca igrzysk olimpijskich w stolicy Japonii. - Szpitale już teraz są przeciążone - argumentowano.

Zmagania olimpijskie pierwotnie miały odbyć się w 2020 roku, ale z powodu pandemii COVID-19 zostały opóźnione o rok. Sytuacja nie poprawiła się jednak w tym czasie znacząco, w związku z czym coraz więcej środowisk jest przeciwnych organizacji imprezy.

 

W rozmaitych sondażach przeprowadzonych przez japońskie media ponad połowa, a nawet 80 procent ankietowanych opowiedziała się za odwołaniem igrzysk. Podobne stanowisko zajęło kilkoro gubernatorów, wielu innych odmówiło odpowiedzi.

 

- Zwracamy się do władz, aby przekonały Międzynarodowy Komitet olimpijski, że zorganizowanie igrzysk będzie trudne, i otrzymały decyzję o odwołaniu imprezy - napisano w liście otwartym Tokyo Medical Practitioners Association (TMPA) do premiera Yoshihide Sugi.

 

ZOBACZ TAKŻE: 118-letnia Japonka nie weźmie udziału w igrzyskach! Wszystko przez pandemię

 

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 w wielu regionach kraju obowiązuje stan wyjątkowy. W niektórych częściach Tokio brakuje personelu medycznego i łóżek dla pacjentów. - Instytucje medyczne walczące z COVID-19 mają pełne ręce pracy i nie mają praktycznie żadnej rezerwy miejsc - dodał TMPA.

 

Zaznaczono, że jeśli igrzyska przyczynią się do wzrostu liczby zgonów, "Japonia będzie ponosić całkowitą odpowiedzialność". Rząd krytykowany jest za słabą organizację programu szczepień. Dotychczas szczepionkę otrzymało ok. 3,5 procent mieszkańców Japonii.

 

Komitet Organizacyjny, MKOl i rząd zapewniają, że igrzyska się odbędą i zostaną zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie