Zmarł legendarny piłkarz Jimmy Greaves. Mistrz świata z 1966 roku

Piłka nożna
Zmarł legendarny piłkarz Jimmy Greaves. Mistrz świata z 1966 roku
fot. PAP

Zmarł najlepszy strzelec w historii Tottenham Hotspur i mistrz świata z roku 1966 Jimmy Greaves. Anglik miał 81 lat i został znaleziony w niedzielę w domu.

Greaves urodził się 20 lutego 1940 roku w Londynie. W wieku 17 lat rozpoczął zawodową karierę, debiutując w Chelsea Londyn. Dla zespołu ze Stamford Bridge rozegrał 157 spotkań, w których strzelił 125 bramek. Po czterech latach, Greaves na jeden sezon przeniósł się do Włoch, by bronić barw AC Milan. W 12 meczach zdobył 9 bramek i szybko znalazł się na celowniku Tottenhamu Hotspur.

 

 

Po roku transfer doszedł do skutku i napastnik przez kolejne dziewięć lat grał w drużynie z Anglii. Jest najlepszym strzelcem w historii klubu z Londynu, dla którego w 379 spotkaniach zdobył 266 bramek. W pamiętnym dla fanów "kogutów" sezonie 1962/63 ustanowił rekord zdobytych goli, 37 razy wpisując się na listę strzelców. W drużynie Tottenhamu zdobywał wiele tytułów, między innymi Puchar Anglii czy koronę króla strzelców ligi.

 

Skuteczność Greavesa nie umknęła uwadze szkoleniowca Anglii, który powołał go do drużyny narodowej. Przez 8 lat kariery reprezentacyjnej, Greaves rozegrał 57 spotkań, w których zdobył 44 bramki. W 1966 roku zdobył z reprezentacją Anglii tytuł mistrza świata. Greaves zagrał w trzech meczach fazy grupowej, jednak z ostatnim z nich doznał kontuzji piszczela, która wymagała założenia szwów. Anglik nie dostał już szansy występu na tych Mistrzostwach, mimo, iż był zdolny zagrać w meczu finałowym.

 

Greaves był też najmłodszym strzelcem 100 bramek w najwyżej klasie rozgrywkowej w Anglii. Na osiągnięcie tej granicy potrzebował nieco ponad 3 sezony. Miał wtedy 20 lat i 290 dni.

PW, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie