FIFA ukarała PZPN za polskich kibiców

Piłka nożna
FIFA ukarała PZPN za polskich kibiców
fot. Cyfrasport
W trakcie finału baraży Stadion Śląski był rozgrzany do czerwoności.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) opublikowała listę sankcji, jakie zostaną nałożone na poszczególne krajowe związki, po eliminacjach mistrzostw świata 2022. Wśród ukaranych znalazł się również Polski Związek Piłki Nożnej, który będzie musiał zapłacić karę około 78 tysięcy złotych.

Dokładnie 29 marca reprezentacja Polski pod wodzą Czesława Michniewicza pokonała na Stadionie Śląskim w Chorzowie Szwecję i wywalczyła tym samym awans na mistrzostwa świata 2022, które w listopadzie i grudniu odbędą się w Katarze. Podczas finałowego meczu barażowego panowała niesamowita atmosfera, ale FIFA dopatrzyła się naruszenia pewnych przepisów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Gigant dał Lechowi finał Pucharu Polski. "Nie żył, gdy żona się obudziła"

 

Międzynarodowa federacja dopatrzyła się pogwałcenia artykułu 16. Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA, który traktuje o porządku i bezpieczeństwie w trakcie spotkań. FIFA wystosowała przeciw PZPN dość ogólny zarzut w postaci "nieprawidłowej organizacji meczu", jednak doczekaliśmy się również bardziej precyzyjnych uwag, jak "wtargnięcie kibiców na boisko, odpalenie fajerwerków, czy blokowanie przejść na schodach".

 

W związku z szeregiem naruszeń, FIFA nałożyła na nasz związek karę w wysokości 17 tysięcy franków szwajcarskich, co w przeliczeniu na złotówki daje sumę bliską 78 tysięcy złotych.

 

Spotkanie Polski ze Szwecją obejrzało z trybun ponad 54 tysięcy kibiców. "Biało-Czerwoni" wygrali 2:0 po bramkach Roberta Lewandowskiego z rzutu karnego i Piotra Zielińskiego, który wykorzystał błąd Marcusa Danielsona i ustalił wynik meczu.

 

ZOBACZ TAKŻE: To pewne! FIFA pracuje nad rewolucyjną zmianą. Pierwsze przymiarki już na MŚ w Katarze

 

PZPN nie jest jedynym, ukaranym przez FIFA. Swoje kary muszą zapłacić również Szwedzi, za półfinał baraży przeciwko Czechom. Pięć żółtych kartek ekipy ze Skandynawii będzie kosztowało 5 tysięcy franków. Najsurowsza kara została nałożona na Senegal. W meczu z Egiptem kibice oślepiali laserami zawodników drużyny przeciwnej, podczas serii rzutów karnych. Tamtejsza federacja będzie musiała zapłacić 175 tysięcy franków, czyli około 800 tysięcy złotych. Na kolejny mecz reprezentacji Senegalu nie zostaną też wpuszczeni kibice.

 

 

W załączonym materiale wideo skrót meczu Polska - Szwecja 2:0.

AŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie